20. yüzyıl dini liderlerinin listesi - List of 20th-century religious leaders
Yüzyıllara göre dini liderlerin listeleri : |
Ayrıca bakınız: |
Bu, en az 50.000 taraftarı olan ve 1 Ocak 1901'den 31 Aralık 2000'e kadar herhangi bir zamanda çıkan dini gruplar için üst düzey liderlerin bir listesidir . Aynı şekilde yalnızca diğer makalelerde ve listelerde listelenen liderleri belirtmelidir.
Budizm
-
Soka Gakkai –
- Tsunesaburo Makiguchi , Başkan (1930-1944)
- Josei Toda , Başkan (1951–1958)
- Daisaku Ikeda , Başkan (1960–1979)
- Hiroshi Hojo , Başkan (1979-1981)
- Einosuke Akiya , Başkan (1981-2006)
-
Tay Budizmi –
- Vajirananavarorasa , Somdet ve Yüksek Patrik (1910-1921)
- Kromma Luang Jinavorn Sirivaddhana, Somdet ve Yüce Patrik (1921-1937)
- Phae Tissadeva, Somdet Phra ve Yüce Patrik (1938–1944)
- Momrajavong Chuen Noppavong, Somdet ve Yüce Patrik (1945–1958)
- Plod Kittisobhana, Somdet Phra ve Yüce Patrik (1960–1962)
- Yoo Nanodayo, Somdet Phra ve Yüce Patrik (1963–1966)
- Chuan Utthayi , Somdet Phra ve Yüce Patrik (1965–1971)
- Pun Punnasiri , Somdet Phra ve Yüce Patrik (1972–1973)
- Ariyavangsagatayana , Somdet Phra ve Yüce Patrik (1973–1988)
- Nyanasamvara Suvaddhana , Somdet Phra ve Yüce Patrik (1989'dan günümüze)
Tibet Budizmi
-
Gelug'dan Dalai Lama (Sarı Şapka mezhebi) –
- Thubten Gyatso , 13. Dalay Lama (1878–1933)
- Tenzin Gyatso , 14. Dalai Lama (1937'den günümüze)
-
Gelug'un Panchen Lama'sı (Sarı Şapka tarikatı) –
- Thubten Chökyi Nyima , Panchen Lama (1883–1937)
- Lobsang Trinley Lhündrub Chökyi Gyaltsen , Panchen Lama (1938–1989)
- Gedhun Choekyi Nyima , Panchen Lama (1989'dan günümüze), görev anlaşmazlıkta tutuldu
-
Tibet Budizmi , Moğolistan –
- Ağvaanluvsanchoyjindanzanvaanchigbalsambuu (1870–1924)
- Jambalnamdolchoyjijantsan (1991'den günümüze)
-
Karmapa Lama (Kagyu mezhebi) –
- Khakyab Dorje , 15. Karmapa Lama (?–1922)
- Rangjung Rigpe Dorje , 16. Karmapa Lama (?-1981)
- Trinley Thaye Dorje , 17. Karmapa Lama (1959'dan günümüze)
-
Sakya tarikatı –
- Phuntsog Phodrang Zamling Chegu , Taht sahibi (1901–1915)
- Dolma Phodrang Dragshul Thinley , Taht sahibi (1915–1936)
- Phuntsog Phodrang Ngawang Thutob , Taht sahibi (1937–1950)
- Dolma Phodrang Ngawang Kunga , Taht sahibi (1951'den günümüze)
Hristiyanlık
Katoliklik
Roma Katolikliği
-
Katolik Kilisesi ( tam liste ) –
- Leo XIII , Papa (1878-1903)
- Pius X , Papa (1903–1914)
- Benedict XV , Papa (1914–1922)
- Pius XI , Papa (1922–1939)
- Pius XII , Papa (1939–1958)
- John XXIII , Papa (1958–1963)
- Paul VI , Papa (1963–1978)
- John Paul I , Papa (1978)
- John Paul II , Papa (1978-2005)
Eski Katoliklik
-
Utrecht Kilisesi –
- Gerardus Gül , Utrecht Başpiskoposu (1892-1920)
- Franciscus Kenninck , Utrecht Başpiskoposu (1920-1937)
- Andreas Rinkel , Utrecht Başpiskoposu ( 1937-1970 )
- Marinus Kok , Utrecht Başpiskoposu (1970-1981)
- Antonius Jan Glazemaker , Utrecht Başpiskoposu (1982-2000)
- Joris AOL Vercammen , Utrecht Başpiskoposu (2000'den günümüze)
-
Amerika Eski Katolik Kilisesi -
- Paul Francis Cope Mayıs, Başpiskopos (1925-1953)
- Francis Xavier Resch, Başpiskopos (1953-1963)
- Walter Xavier Brown, Başpiskopos (1963-1997)
- James Edward Bostwick, Başpiskopos (1997-2009)
-
Kuzey Amerika Eski Roma Katolik Kilisesi -
- Rudolph de Landas Berghes , Piskopos (1914-1919)
- Carmel Henry Carfora , Başpiskopos (1919-1958)
- Cyrus Augustine Starkey , Başpiskopos (1958–?)
- Richard Arthur Marchenna , Başpiskopos (1958-1962)
- Cyrus Augustine Starkey , Başpiskopos (1962–1965)
- John Emil Schweikert , Başpiskopos (1965–1988)
- Theodore Joseph Rematt , Başpiskopos (1988'den günümüze)
-
Kuzey Amerika'daki Eski Roma Katolik Kilisesi -
- Robert Alfred Burns , Başpiskopos (1963–1974)
- Andrew Gordon Johnston-Cantrell , Başpiskopos (1974-1975)
- Francis Peter Facione , Başpiskopos (1975-günümüz)
-
Kuzey Amerika Eski Roma Katolik Kilisesi, Kaliforniya Başpiskoposluğu -
- Edgar Ramon Verostek , Başpiskopos (1940–1985)
- Joseph Andrew Vellone , Başpiskopos (1985-present)
-
Kuzey Amerika Eski Roma Katolik Kilisesi, New York Başpiskoposluğu -
- Hubert Augustus Rogers , Başpiskopos (1946-1972)
- James H. Rogers , Başpiskopos (1999'dan günümüze)
-
Kanada Eski Katolik Kilisesi -
- Richard Arthur Marchenna , Başkanlık piskoposu (1960-1962)
- Robert Ritchie , Başkanlık piskoposu (1962-1988)
- David Charles Thomson , Başkanlık piskoposu (1988-2001)
-
Polonya Katolik Kilisesi , ( 1951 yılına kadar Polonya Ulusal Katolik Kilisesi olarak anılır ) –
- Franciszek Hodur , kurucu ve ilk piskopos (1907-1953)
- Piskopos Koleji (1951–1957)
- Julian Pękala, Piskopos (1957–1959)
- Maksymilian Rode, Piskopos (1959–1965)
- Julian Pękala, Piskopos (1965–1975)
- Tadeusz Majewski, Piskopos (1975–1994)
- Wiktor Wysoczański , Üstün Piskopos (1995'ten günümüze)
-
Amerika Polonya Ulusal Katolik Kilisesi -
- Francis Hodur , Başbakan Piskopos (1904-1953)
- Leon Grochowski , Başbakan Piskopos (1953–1969)
- Thaddeus F. Zielinski , Başbakan Piskopos (1969–1978)
- Francis Rowinski , Başbakan Piskopos (1978–1985)
- John F. Swantek , Başbakan Piskopos (1985–2002)
-
Brezilya Katolik Apostolik Kilisesi –
- Carlos Duarte Costa , Patrik (1945–1961)
- Luis Fernando Castillo Mendez , Patrik (1961-2009)
-
Mariavites Eski Katolik Kilisesi -
- Johann Michael Kowalski , Genel Bakan (1907-1935)
- Klemens Maria Filip Feldman , Piskopos-Primat (1935–1945)
- Roman Maria Jakub Prochniewski , Piskopos-Primat (1945–1953)
- Waclaw Maria Bartlomiej Przysiecki , Piskopos-Primat (1953–1957)
- Jan Maria Michel Sitek , Piskopos-Primat (1957–1965)
- Waclaw Maria Innocenty Golebiowski , Piskopos-Primat (1965–1972)
- Stanislaw Maria Tymoteusz Kowalski , Piskopos-Primat (1972–1997)
- Wlodzimierz Jaworski , Piskopos-Primat (1997-2007)
-
Filipin Bağımsız Kilisesi (Aglipayan Kilisesi) -
- Gregorio Aglipay y Labayan , Yüce Piskopos (1902-1940)
- Santiago Fonacier , Yüce Piskopos (1940–1946)
- Gerardo Bayaca , Yüce Piskopos (1946-1946)
- Isabelo de los Reyes, Jr. , Yüce Piskopos (1946-1971)
- Macario V. Ga , Yüce Piskopos (1971–1981)
- Abdias de la Cruz , Yüce Piskopos (1981-1987)
- Soliman Ganno , Yüce Piskopos (1987–1989)
- Tito Pasco , Yüce Piskopos (1989-1993)
- Alberto B. Ramento , Yüce Piskopos (1993–1999)
- Tomas A. Millamena , Yüce Piskopos (1999-2005)
Doğu Ortodoksluğu
Otosefal Kiliseler
-
Konstantinopolis Kilisesi – ( tam liste ), Doğu Ortodoksluğunda eşitler arasında ilk
- Konstantin V , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1897-1901)
- Joachim III , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1901–1912)
- Germanus V , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1913-1918)
- Meletius IV , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1921-1923)
- Gregory VII , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1923–1924)
- Konstantin VI , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1924–1925)
- Basil III , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1925–1929)
- Photius II , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1929–1935)
- Benjamin I , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1936-1946)
- Maximus V , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1946–1948)
- Athenagoras I , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1948-1972)
- Demetrius I , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1972–1991)
- Bartholomeos I , Konstantinopolis Ekümenik Patriği (1991'den günümüze)
-
Arnavut Ortodoks Kilisesi –
- Visarion (Xhuvani) , Tiran ve Tüm Arnavutluk Başpiskoposu (1929-1937)
- Kristofor (Kisi) , Tiran ve Tüm Arnavutluk Başpiskoposu (1937-1948)
- Pais (Vodica) , Tiran ve Tüm Arnavutluk Başpiskoposu (1948-1952)
- Damian (Kokoneshi) , Tiran ve Tüm Arnavutluk Başpiskoposu (1952-1967)
- boş (1968–1991)
- Anastasios (Yannoulatos) , Tiran ve Tüm Arnavutluk Başpiskoposu (1992-present)
-
İskenderiye Kilisesi ( tam liste ) –
- Photius , İskenderiye Patriği (1900-1925)
- Meletius II , İskenderiye Patriği (1926-1935)
- Nicholas V , İskenderiye Patriği (1936-1939)
- Christopher II , İskenderiye Patriği (1939-1966)
- boş (1966–1968)
- Nicholas VI , İskenderiye Patriği (1968–1986)
- Parthenius III , İskenderiye Patriği (1987-1996)
- Peter VII , İskenderiye Patriği (1997-2004)
-
Antakya Kilisesi ( tam liste ) –
- Meletius II (Doumani), Antakya Patrikleri (1899-1906)
- Gregory IV (Haddad), Antakya Patriği (1906-1928)
- Alexander III (Tahan), Antakya Patriği (1928–1958)
- Arsenius II (Haddad), Antakya Patriği (bölünme, 1930–1931)
- Theodosius VI (Abourjaily), Antakya Patriği (1958–1970)
- İlyas IV (Muawad), Antakya Patriği (1970–1979)
- Ignatius IV (Hazim) , Antakya Patriği (1979-2012)
-
Bulgar Ortodoks Kilisesi ( tam liste ) –
- Bulgaristan Kralı I. Joseph , Eksarh, (1877-1915)
- Sofya Parteni, Büyükşehir (1915-1918)
- Dorostol-Cherven Vasiliy, Büyükşehir (1918-1921)
- Plovdiv Maxim, Büyükşehir (1921-1928)
- Vratsa Klimenti, Büyükşehir (1928–1930)
- Vidinli Neofit (Karaabov), Metropolitan (1930–1944)
- Stefan (Shokov), Bulgaristan, Büyükşehir (1944–1945)
- Bulgaristan Kralı I. Stefan , Eksarh (1945-1948)
- Dorostol Mihail, Büyükşehir (1948-1949)
- Vratsa Paisiy, Büyükşehir (1949-1951)
- Bulgaristan Cyril , Büyükşehir (1951–1953)
- Bulgaristan Cyril , tüm Bulgaristan Patriği (1953-1971)
- Maxim Bulgaristan'ın (Minkov) , Tüm Bulgaristan Patriği (1971-2012)
-
Kıbrıs Ortodoks Kilisesi ( tam liste ) –
- Sophronios III, Nea Justiniana ve Tüm Kıbrıs Başpiskoposu (1865-1909)
- Kyrillos II , Nea Justiniana ve Tüm Kıbrıs Başpiskoposu (1909-1916)
- Kyrillos III , Nea Justiniana ve Tüm Kıbrıs Başpiskoposu (1916-1947)
- Leontios , Nea Justiniana ve Tüm Kıbrıs Başpiskoposu (1947)
- Makarios II , Başpiskopos (1947–1950)
- Makarios III , Başpiskopos (1950–1977)
- Kıbrıs Kralı I. Chrysostomos , Nea Justiniana ve Tüm Kıbrıs Başpiskoposu (1977-2006)
-
Çek ve Slovak Ortodoks Kilisesi –
- Gorazd Prag (Pavlik) , Prag Başpiskoposu (1921-1942)
- Jelevferij , Çekoslovakya'daki Moskova Patrikhanesi Eksarhı (1946–1951) Tüm Çekoslovakya Büyükşehir (1951–1955)
- John (Kukhtin), Prag Büyükşehir ve Tüm Çekoslovakya (1956-1959)
- Eleutherius (Vorontsov) , Prag Büyükşehir ve Tüm Çekoslovakya (1959-1964)
- Prag Dorotheus (Filip) , Çek Toprakları ve Slovakya Büyükşehir (1964-1999)
- Prešov Nicholas (Kocvár) , Çek Toprakları ve Slovakya Büyükşehir (2000-2006)
-
Gürcü Ortodoks Kilisesi –
- Flavian (Gorodetsky) , Gürcistan Eksarhı (1898-1901)
- Aleksey (Opotsky) , Gürcistan Eksarhı (1901–1905)
- Nicholas (Nalimov) , Gürcistan Eksarhı (1905-1906)
- Nikon (Sofiysky) , Gürcistan Eksarhı (1906–1908)
- Masum (Beliaev) , Gürcistan Eksarhı (1909-1913)
- Aleksey (Molchanov) , Gürcistan Eksarhı (1913–1914)
- Pitirim (Oknov) , Gürcistan Eksarhı (1914–1915)
- Platon (Rozhdestvensky) , Gürcistan Eksarhı (1915-1917)
- Kyrion II , Tüm Gürcistan Katolikos- Patriki (1917-1918)
- Leonid , Tüm Gürcistan Katolikos-Patriki (1918-1921)
- Ambrose , Tüm Gürcistan Katolikos-Patrik (1921-1927)
- Christophorus III , Tüm Gürcistan Katolikos- Patriki (1927-1932)
- Callistratus , Tüm Gürcistan Katolikos-Patrik (1932-1952)
- Melchizedek III , Tüm Gürcistan Katolikos- Patriki (1952-1960)
- Ephraim II , Tüm Gürcistan Katolikos-Patrik (1960-1972)
- David V , Tüm Gürcistan Katolikos-Patrik (1972-1977)
- Ilia II , Tüm Gürcistan Katolikos-Patrik (1977-günümüz)
-
Yunanistan Kilisesi ( tam liste ) –
- Procopius II, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1896-1901)
- Theocletus I, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1902-1917 (1.))
- Meletius III, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1918-1920)
- Theocletus I, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1920–1922 (2.))
- Chrysostom I, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1923-1938)
- Atina Chrysanthus, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1938-1941)
- Damaskinos , Atina ve Tüm Yunanistan Başpiskoposu (1941-1949)
- Atina Spyridon, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1949-1956)
- Atina Dorotheus, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1956-1957)
- Theocletus II, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1957-1962)
- Iakovos III, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1962)
- Chrysostom II, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1962–1967)
- Ieronymos I, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1967-1973)
- Atina Seraphim, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1973-1998)
- Atina Hristodulos, Atina Başpiskoposu ve Tüm Yunanistan (1998-2008)
-
Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi –
- Damian I, Kutsal Kudüs Şehri ve Tüm Filistin Patriği (1897–1931)
- Timothy I, Kutsal Kudüs Şehri ve Tüm Filistin Patriği (1935–1955)
- Kudüs Benedict , Kudüs ve tüm Filistin Kutsal Şehir Patriği (1957-1980)
- Diodoros (Karivalis) , Kutsal Kudüs Şehri ve Tüm Filistin Patriği (1981-2000)
- Petra'nın Kornilios , Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi vekil (2000-2001)
-
Amerika'daki Ortodoks Kilisesi , Kuzey Amerika ( tam liste ) –
- Tikhon (Bellavin) , Aleutians ve Alaska Piskoposu (1898-1900)
- Tikhon (Bellavin) , Aleutlar ve Kuzey Amerika Başpiskoposu (1905'e kadar - piskopos) (1900 – 1907)
- Platon (Rozhdestvensky) , Aleutlar ve Kuzey Amerika Başpiskoposu (1907-1914)
- Platon (Rozhdestvensky) , Tüm Amerika ve Kanada Büyükşehir (1922-1934)
- Evdokim (Meschersky) , Aleutians ve Kuzey Amerika Başpiskoposu (1914-1918)
- Alexander (Nemolovsky) , Aleutians ve Kuzey Amerika Başpiskoposu (1919-1922)
- Theophilus (Pashkovsky) , San Francisco Başpiskoposu, Tüm Amerika ve Kanada Büyükşehirleri (1934–1950)
- Leontius (Turkevich) , New York Başpiskoposu, Tüm Amerika ve Kanada Büyükşehirleri (1950–1965)
- Irenaeus (Bekish) , New York Başpiskoposu, Tüm Amerika ve Kanada Metropolitanı (1965–1977)
- Theodosius (Lazor) , New York Başpiskoposu, Tüm Amerika ve Kanada Metropolitanı (1977–1980), Washington Başpiskoposu, Tüm Amerika ve Kanada Büyükşehirleri (1981–2002)
-
Polonya Ortodoks Kilisesi
- George (Jaroszewski) , Varşova Büyükşehir ve tüm Polonya (1921-1923)
- Dionysius (Waledynski) , Varşova Metropoliti (1923–1947, Konstantinopolis tarafından 1960'a kadar tanınır)
- Bialystok-Gdansk'lı Tymoteusz (Szretter) (etkili), Varşova Büyükşehir (1947-1951, Moskova tarafından tanınır)
- Makarius (Oksaniuk), Varşova Büyükşehir (1951-1959, Moskova tarafından tanınır)
- Bialystok-Gdansk'lı Tymoteusz (Szretter), Varşova Metropoliti (1959–1962, Moskova tarafından tanındı, 1961'den itibaren Konstantinopolis tarafından)
- Jerzy (Korenostow), Lódz-Poznan (etkili), Varşova Büyükşehir ve tüm Polonya (1962–1965)
- Polonya Stefan, Varşova Büyükşehir ve tüm Polonya (1965-1969)
- Jerzy (Korenostow), Lódz-Poznan (etkili), Varşova Büyükşehir ve tüm Polonya (1969-1970)
- Basil (Doroszkiewicz) , Varşova Büyükşehir ve tüm Polonya (1970-1998)
- Sabbas (Hrycuniak) , Varşova Büyükşehir ve Tüm Polonya (1998-günümüz)
-
Rumen Ortodoks Kilisesi
- Iosif, Hungaro-Walachia Metropolitanı ve Tüm Romanya'nın Primatı (1886–1893, 1896–1909)
- Atanasie, Hungaro-Walachia Büyükşehir ve Tüm Romanya'nın Primat (1909-1911)
- Conon, Hungaro-Walachia Büyükşehir ve Tüm Romanya'nın Primat (1912-1919)
- Miron Cristea , Hungaro-Walachia Metropolitanı ve Tüm Romanya'nın Primatı (1919-1925)
- Miron Cristea , Tüm Romanya Patriği (1925–1939)
- Nicodim Munteanu , Tüm Romanya Patriği (1939-1948)
- Iustinian Marina , Tüm Romanya Patriği (1948–1977)
- Iustin Moisescu , Tüm Romanya Patriği (1977–1986)
- Teoktist Arăpaşu , Tüm Romanya Patriği (1986-2007)
-
Rus Ortodoks Kilisesi ( tam liste ) –
- Vladimir, Moskova Büyükşehir (1898-1912)
- Macarius II , Moskova Büyükşehir (1912-1917)
- Moskova Tikhon, Moskova Patriği ve tüm Rusya (1917-1925)
- Krutitsy'li Peter , Ataerkil Locum Tenens (1925–1936)
- Sergius (Stragorodsky) , oyunculuk Patrik Locum Tenens (1925–1926)
- Seraphim (Samoylovich) , oyunculuk Patriarcal Locum Tenens (1926)
- Sergius (Stragorodsky) oyunculuk Patrik Locum Tenens (1926–1936), Patrik Locum Tenens (1936–1943), Moskova Patriği ve Tüm Rusya (1943–1944)
- Alexius I , oyunculuk (1944–1945), Moskova Patriği ve Tüm Rusya (1945–1970)
- Pimen I , oyunculuk (1970–1971), Moskova Patriği ve Tüm Rusya 1971–1990)
- Kievli Philaret (Denisenko) , Ataerkil Locum Tenens (1990)
- Rusya Alexy II, Moskova Patriği ve Tüm Rusya (1990-2008)
Özerk Kiliseler
-
Rusya Dışındaki Rus Ortodoks Kilisesi –
- Anthony (Khrapovitsky) , Büyükşehir (1921–1936)
- Anastassy (Gribanovsky) , Büyükşehir (1936–1964)
- Philaret (Voznesensky) , Büyükşehir (1964–1985)
- Vitaly (Ustinov) , Büyükşehir (1986–2001)
-
Sırp Ortodoks Kilisesi –
- Georgije II Branković, Karlovci Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1888-1907)
- Lukijan Bogdanović, Karlovci Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1908-1913)
- Mihailo Grujic, Karlovci ve Sırp Patriği (1913-1914)
- Miron Nikolić, Karlovci Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1914-1918)
- Georgije III Letić, Karlovci Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1919-1920)
- Dimitrije , Peć Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1920-1930)
- Varnava , Peć Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1930-1937)
- Gavrilo V , Peć Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1938-1950)
- Vikentije II , Peć Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1950-1958)
- Almanca , Peć Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1958-1990)
- Pavle , Peć Başpiskoposu ve Sırp Patriği (1990-2009)
-
Sina Dağı Ortodoks Kilisesi -
- Porphyrios I , Sina Başpiskoposu (1885-1904)
- Porphyrios II , Sina Başpiskoposu (1904-1926)
- Porphyrios III , Sina Başpiskoposu (1926–1968)
- Grigorios II , Sina Başpiskoposu (1969–1973)
- Damianos , Sina Başpiskoposu (1973-günümüz)
-
Karadağ Ortodoks Kilisesi –
- Mitrofan Yasağı , Büyükşehir (1884–1920)
-
Finlandiya Ortodoks Kilisesi – ( tam liste )
- Nicholas (Nalimov) , Vyborg ve Tüm Finlandiya Başpiskoposu (1899-1905)
- Sergius (Stragorodsky) Vyborg ve Tüm Finlandiya Başpiskoposu (1905-1917)
- Seraphim (Lukyanov) Vyborg ve Tüm Finlandiya Başpiskoposu (1921-1923)
- Herman (Aav) Karelya ve Tüm Finlandiya Başpiskoposu (1925-1960)
- Paul (Olmari) , Karelya ve Tüm Finlandiya Başpiskoposu (1960-1987)
- John Rinne , Karelya ve Tüm Finlandiya Başpiskoposu (1987-2001)
-
Estonya Ortodoks Kilisesi –
- Aleksander, Tallinn ve Tüm Estonya Başpiskoposu (1920-1923)
- Aleksander, Tallinn Büyükşehir ve Tüm Estonya (1923-1953)
- 0, Tallinn Büyükşehir ve Tüm Estonya (1944–0)
- Athinagoras I Thyatira ve Tallinn Büyükşehir ve Tüm Estonya (1953-1962)
- Athinagoras II Thyatira ve Tallinn Büyükşehir ve Tüm Estonya (1963-1978)
- Finlandiya John, Tallinn Büyükşehir ve Tüm Estonya (1996-1999)
- Stephanos, Tallinn Büyükşehir ve Tüm Estonya (1999-present)
-
Letonya Ortodoks Kilisesi –
- John (Pommer) , Riga ve Tüm Letonya Başpiskoposu (1921-1934)
- boş , Riga ve Tüm Letonya Başpiskoposu (1934-1936)
- Augustine (Peterson) , Riga Büyükşehir ve Tüm Letonya (1936–1955)
- Alexander (Kudrjašovs) , Riga Büyükşehir ve Tüm Letonya (1990'dan günümüze)
-
Japonya Ortodoks Kilisesi
- Nicholas (Kasatkin) , itibari ile Riga Piskoposu (1880-1906)
- Nicholas (Kasatkin) , Tüm Japonya Başpiskoposu (1906-1912)
- Sergius (Tkhomirov) , Tüm Japonya Büyükşehir (1912-1945)
- Nicholas (Ono) , Tokyo piskoposu (1945-1946)
- Benjamin (Basalyga) , Tüm Japonya Büyükşehir (1946-1952)
- Ireneus (Bekish) , Tüm Japonya Büyükşehir (1952-1962)
- Vladimir (Nagosky) , Tüm Japonya Büyükşehir (1962–1972)
- Theodosius (Nagashima) , Tüm Japonya Büyükşehir (1972-1999)
- Peter (Arihara) , Tüm Japonya Büyükşehir seçildi (2000)
- Daniel (Nushiro) , Tüm Japonya Büyükşehir (2000'den günümüze)
-
Çin Ortodoks Kilisesi -
- Basil (Shuan) , Pekin Piskoposu ve Tüm Çin (1957-1962)
- Simeon (Du) , Şanghay Piskoposu (1962–1965)
- boş , Pekin Piskoposu ve Tüm Çin (1965-günümüz)
-
Makedon Ortodoks Kilisesi – Ohri Başpiskoposluğu
- Firmilianos , Üsküp Metropoliti (1899–1903)
- Sevastianos , Üsküp Büyükşehir (1904-1905)
- Vikentios , Üsküp Büyükşehir (1905-1915)
- Varnava Rosić , Üsküp Büyükşehir (1920–1930)
- Josif Cvijovic , Üsküp Metropoliti (1932–1957)
- Dositej II Stojkovski , Ohri ve Makedonya Başpiskoposu ve Üsküp Metropoliti (1958–1967) bölünmeye gitti
-
Avustralya Rum Ortodoks Başpiskoposluğu
- Christophoros, Avustralya Büyükşehir (1924-1926)
- Ioakim , Avustralya Büyükşehir (1926-1926)
- Christophoros, Avustralya Büyükşehir (1926-1928)
- Theophylactos Papathanasopoulos , Avustralya Büyükşehir (1928-1931)
- Timotheos, Avustralya Büyükşehir (1931-1947)
- Theophylaktos , Avustralya Büyükşehir (1947-1958)
- Athenagoras I Thyatira ve Avustralya Metropolitan (1958-1959)
Ukrayna Ortodoksluğu
- Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi , bölücü –
-
Ukrayna Ortodoks Kilisesi (Moskova Patrikhanesi) , kanonik olarak tanınmadı -
- Feognost II, Kiev Büyükşehir (1900-1903)
- Flavian, Kiev Büyükşehir (1903-1915)
- Vladimir I, Kiev Büyükşehir (1915-1918)
- Antoniy II, Kiev Büyükşehir (1918-1936)
- Cherkass Nazary, Kiev Metropolitan (1919-1921)
- Grodno ve Brest Michael, Kiev Büyükşehir (1921-1924)
- Michael III, Kiev Büyükşehir (1924-1929)
- Dmitriy, Kiev Büyükşehir (1930-1932)
- Sergiy, Kiev Büyükşehir (1932-1934)
- Konstantin III, Kiev Büyükşehir (1934-1937)
- Nikolai II, Kiev Büyükşehir (1941-1944)
- Ioann V, Kiev Büyükşehir (1944-1964)
- Ioasaf II, Kiev Büyükşehir (1964-1966)
- Filaret II, Kiev Büyükşehir (1966–1992)
- Volodymyr Sabodan , Kiev Büyükşehir (1992'den günümüze)
-
Ukrayna Otosefal Ortodoks Kilisesi , kanonik olarak tanınmadı -
- Oleksii Hromadskyi, (1941–1943)
- Pantelejmon Rudyk, (1943–1944)
- Mstyslav , Patrik (?-1993)
-
Ukraynalı Otosefal Ortodoks Kilisesi Kanonik [sic], kanonik olarak tanınmadı -
- Musa (Kulik) , Kiev Metropoliti (?–mevcut)
şizmatik kiliseler
-
Hırvat Ortodoks Kilisesi
- Germogen (Maximov) , Büyükşehir (1942–1945)
-
Makedon Ortodoks Kilisesi
- Dositej II , Ohri Başpiskoposu (1967–1981)
- Angelarij , Ohri Başpiskoposu (1981–1986)
- II. Gavril , Ohri Başpiskoposu (1986–1993)
- Avustralya Timotej, Ohri Başpiskoposu (1993-1993)
- Povardarie'li Mihail , yönetici
- Mihail , (1993–1999)
- Stefan (1999–günümüz)
-
Belarus Otosefal Ortodoks Kilisesi -
- Melchizedek , Minsk Büyükşehir ve Tüm Beyaz Rusya (1922-1931)
- Boş? , Minsk Büyükşehir ve Tüm Beyaz Rusya (1931–1942)
- Panteleimon , Minsk Büyükşehir ve Tüm Beyaz Rusya (1942-1946)
-
Ukrayna Otosefal Ortodoks Kilisesi –
- Mstyslav , Patrik (1990–1993)
- Dimitri , Patrik (1993-2000)
- İgor, Patrik (2000)
- Mefody (oyunculuk) , Patrik (2000'den günümüze)
- Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi -
-
Romanya Eski Takvim Kilisesi –
- Galaksiyon , Büyükşehir (1955–1956)
- Glicherie , Büyükşehir (1956–1985)
- Sylvester, Büyükşehir (1985–1992)
- Vlasie , Büyükşehir (1992-günümüz)
-
Eski İnananlar -
- Iov (muhalefette) , Moskova Başpiskoposu (1871-1912)
- Savvaty , Moskova Başpiskoposu (1881-1898)
- Ioann , Moskova Başpiskoposu (1898-1915)
- Melety , Moskova Başpiskoposu (1915-1934)
- Kazan Vikenty, Moskova Başpiskoposu (1934-1938)
- boş , Moskova Başpiskoposu (1938-1940)
- Irinarch , Moskova Başpiskoposu (1940–1952)
- Flavian, Moskova Başpiskoposu (1952-1960)
- Iosif, Moskova Başpiskoposu (1961-1970)
- Nikodim , Moskova Başpiskoposu (1970-1986)
- Alimpy , Moskova Başpiskoposu (1986-1988)
- Alimpy , Moskova Büyükşehir ve Tüm Rusya (1988-2003)
-
Novozybkov hiyerarşisi –
- Nikola , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1923-1934)
- Stefan , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1934-1937)
- Mikhail , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1938-1944)
- Ioann , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1944-1956)
- Epifany , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1956-1965)
- Ieyermiya , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1965-1969)
- Pavel , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1969-1977)
- Varsonofi , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1977-1979)
- Gennady , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1979-1996)
- Aristarkh , Novozybkov, Moskova ve Tüm Rusya Başpiskoposu (1996-2000)
- Aleksandr , başlıklı Moskova ve Tüm Rusya Patriği (2000-2002)
Doğu Ortodoksluğu
-
Ermeni Apostolik Kilisesi –
- Mkrtich , Tüm Ermeniler Katolikosu (1892-1907)
- Matevos II , Tüm Ermeniler Katolikosu (1908-1910)
- Gevorg V , Tüm Ermenilerin Katolikosu (1910–1930)
- Khoren , Tüm Ermeniler Katolikosu (1932-1938)
- Gevorg VI , Tüm Ermeniler Katolikosu (1945–1954)
- Vazgen I , Tüm Ermeniler Katolikosu (1955-1994)
- Karekin I , Tüm Ermeniler Katolikosu (1995-1999)
- Karekin II , Tüm Ermeniler Katolikosu (1999'dan günümüze)
-
Ermeni Apostolik Kilisesi –
- Grigor (oyunculuk) , Kilikya Katolikosu (1895–1902)
- Sahak II , Kilikya Katolikosu (1902–1939)
- Eghishe , Kilikya Katolikosu (1940–1942)
- Khad , Kilikya Katolikosu (1942–1945)
- Karekin I , Kilikya Katolikosu (1943–1952)
- Khad , Kilikya Katolikosu (1952–1955)
- I. Zareh , Kilikya Katolikosu (1956–1963)
- Khoren I , Kilikya Katolikosu (1963–1983)
- Karekin II , Kilikya Katolikosu (1983–1995)
- Aram I , Kilikya Katolikosu (1995-günümüz)
-
İskenderiye Kıpti Ortodoks Kilisesi ( tam liste ) –
- Cyril V , Papa ve Patrik (1874–1927)
- John XIX , Papa ve Patrik (1928–1942)
- Macarius III , Papa ve Patrik (1942–1944)
- boş (1944–1946)
- Joseph II , Papa ve Patrik (1946–1956)
- boş (1956–1959)
- Cyril VI , Papa ve Patrik (1959–1971)
- Shenouda III , Papa ve Patrik (1971-2012)
-
Etiyopya Ortodoks Kilisesi –
- Matteos , Etiyopya Metropoliti (1889-1926)
- Kyrillos , Etiyopya Büyükşehir (1927-1936)
- Abraham , Etiyopya Büyükşehir (1936-1939)
- Yohannis , Etiyopya Büyükşehir (1939-1945)
- Kyrillos , Etiyopya Büyükşehir (1945–1950)
- Basilios , Etiyopya Büyükşehir (1951–1959)
- Basilios , Etiyopya Patriği (1959–1970)
- Theophilos , Etiyopya Patriği (1971–1976)
- Tekle Haimanot , Etiyopya Patriği (1976–1988)
- Merkurios , Etiyopya Patriği (1988–1991)
- Yakob , Etiyopya Patriği (1991–1992)
- Abune Paulos , Etiyopya Patriği (1992-2012)
-
Eritre Ortodoks Kilisesi -
- Abune Phillipos , Eritre Patriği (1998-2002)
-
Malankara Ortodoks Süryani Kilisesi –
- Baselios Paulose I , Doğu Katolikosu (1912-1913)
- boş , Doğu Katolikosu (1913-1925)
- Baselios Geevarghese I , Doğu Katolikosu (1925-1928)
- Baselios Geevarghese II , Doğu Katolikosu (1929–1964)
- Baselios Augen I , Doğu Katolikosu ve Malankara Metropolitan (1964-1975)
- Baselios Mar Thoma Mathews I , Doğu Katolikosu ve Malankara Metropolitan (1975–1991)
- Baselios Mar Thoma Mathews II , Doğu Katolikosu ve Malankara Metropolitan (1991-2005)
-
Süryani Ortodoks Kilisesi –
- Ignatius Abdul Masih II , Antakya ve Tüm Doğu Patriği (1895-1905)
- Ignatius Abdallah II , Antakya ve Tüm Doğu Patriği (1906-1916)
- Ignatius Elias III , Antakya ve Tüm Doğu Patriği (1917-1932)
- Ignatius Afram I Barsoum , Antakya ve Tüm Doğu Patriği (1933–1957)
- Ignatius Jacob III , Antakya ve Tüm Doğu Patriği (1957-1980)
- Ignatius Zakka I Iwas , Antakya ve Tüm Doğu Patriği (1980'den günümüze)
-
Malabar Bağımsız Suriye Kilisesi -
- Karumamkuzhi Geevarghese Mar , Büyükşehir (1898–1935)
- Koothoor Kuriakose Mar Koorilose , Büyükşehir (1935–1947)
- Cheeran Geevarghese Mar Koorilose , Büyükşehir (1948–1967)
- Ayyamkulangara Paulose Mar , Büyükşehir (1967–1977)
- Koothoor Mathew Mar Koorilose VIII , Büyükşehir (1978–1986)
- Alathoor Panakkal Joseph Mar , Büyükşehir (1986'dan günümüze)
- Hint Ortodoks Kilisesi –
Protestanlık
-
Ulusal Evanjelikler Derneği
- Harold Ockenga , Başkan (1942-1944)
- Leslie Roy Marston , Başkan (1944–46)
- Rutherford Decker , Başkan (1946–48)
- Stephen W. Paine , Başkan (1948–50)
- Frederick C. Fowler , Başkan (1950–52)
- Paul S. Rees , Başkan (1952–54)
- Henry H. Savage , Başkan (1954–56)
- Paul P. Petticord , Başkan (1956–58)
- Herbert S. Mekeel , Başkan (1958–60)
- Thomas F. Zimmerman , Başkan (1960–62)
- Robert A. Cook , Başkan (1962–64)
- Jared F. Gerig , Başkan (1964–66)
- Rufus Jones , Başkan (1966–68)
- Arnold Olson , Başkan (1968–70)
- Hudson T. Armerding , Başkan (1970–72)
- Myron F. Boyd , Başkan (1972–74)
- Paul E. Toms , Başkan (1974–76)
- Nathan Bailey , Başkan (1976–78)
- Carl H. Lundquist , Başkan (1978–80)
- J. Floyd Williams , Başkan (1980–82)
- Arthur Evans Gay, Jr. , Başkan (1982–84)
- Robert W. McIntyre , Başkan (1984–86)
- Ray H. Hughes , Başkan (1986–88)
- John H. White , Başkan (1988–90)
- B. Edgar Johnson , Başkan (1990–92)
- Don Argue , Başkan (1992–98)
- Kevin Mannoia , Başkan (1999-2001)
Baptist
- Uluslararası
-
Baptist Dünya İttifakı –
- John Clifford , Başkan (1905-1911)
- Robert Stuart MacArthur , Başkan (1911-1923)
- Edgar Young Mullins , Başkan (1923-1928)
- John MacNeill, Başkan (1928-1934)
- George Washington Truett , Başkan (1934-1939)
- James Henry Rushbrooke, Başkan (1939-1947)
- Charles Oscar Johnson, Başkan (1947-1950)
- Fred Townley Lord, Başkan (1950-1955)
- Theodore Floyd Adams, Başkan (1955-1960)
- Joao Filson Soren, Başkan (1960-1965)
- William R. Tolbert, Jr. , Başkan (1965–1970)
- Carney Hargroves, Başkan (1970-1975)
- David Wong, Başkan (1975-1980)
- Duke Kimbrough McCall , Başkan (1980-1985)
- Noel Vose, Başkan (1985-1990)
- Knud Wumpleman, Başkan (1990-1995)
- Nilson Do Amaral Fanini, Başkan (1995-2000)
- Billy Kim , Başkan (2000-2005)
- Kuzey Amerika
- J. Brent Walker - İcra Direktörü (1999–günümüz)
- Daniel Vestal, Koordinatör (1996–günümüz)
- Paul S. Morton , Uluslararası Başkanlık Piskoposu (1994'ten günümüze)
- Elias Camp Morris , Başkan (1895-1922)
- LK Williams , Başkan (1924–1940)
- David V. Jemison , Başkan (1940–1953)
- Joseph H. Jackson , Başkan (1954–1982)
- TJ Jemison , Başkan (1983–1994)
- Henry Lyons , Başkan (1994-1999)
- Stewart Cleveland Cureton , Başkan (1999)
- William J. Shaw, Başkan (1999-2009)
-
Güney Baptist Konvansiyonu ( tam liste ) –
- WA Criswell , Başkan (1968-1970)
- Jimmy Allen, Başkan (1977-1979)
- Adrian Rogers , Başkan (1. kez, 1979–1980)
- Bailey Smith, Başkan (1980-1982)
- James T. Draper, Jr. , Başkan (1982–1984)
- Charles F. Stanley , Başkan (1984–1986)
- Adrian Rogers , Başkan (2. kez, 1986–1988)
- Jerry Vines , Başkan (1988-1990)
- Morris Chapman , Başkan (1990-1992)
- H. Edwin Young, Başkan (1992–1994)
- Jim Henry, Başkan (1994-1996)
- Tom Elliff, Başkan (1996-1998)
- Paige Patterson , Başkan (1998-2000)
- James Merritt , Başkan (2000–2002)
kutsallık
-
İncil Misyoner Kilisesi -
- Rodger Moyer, Genel Moderatör (1987'den günümüze)
- Alvie Jarratt, Genel Moderatör (1999'dan günümüze)
-
Hıristiyan ve Misyoner İttifakı (ABD) –
- Albert Benjamin Simpson , Kurucu ve Başkan (1887–c.1919)
- Paul Rader, Başkan (1919–c.1920)
- Frederick Senft, Başkan (c.1920)
- Harry M. Shuman, Başkan (c.1920–c.1946)
- Louis L. King, Başkan (c.1987'ye kadar)
- David Rambo, Başkan (c.1987–2005)
-
İsa Kilisesi (Kutsallık) ABD –
- Kıdemli Piskopos
- Charles Price Jones , Kıdemli Piskopos, (1907-1949)
- Binbaşı Rudd Conic, Kıdemli Piskopos, (1949-1992)
- Maurice D. Bingham, Kıdemli Piskopos, (1996–2004)
- Devlet Başkanı
- Charles Price Jones , Başkan, (1907-1949)
- Binbaşı Rudd Conic, Başkan, (1949-1992)
- Kıdemli Piskopos
-
Nasıralı Kilisesi -
- Phineas F. Bresee , Genel Müfettiş (1907-1915)
- Hiram F. Reynolds , Genel Müfettiş (1907–1932)
- Edgar Ellyson , Genel Müfettiş (1908-1911)
- Edward F. Walker , Genel Müfettiş (1911–1918)
- William C. Wilson , Genel Müfettiş (1915)
- John W. Goodwin , Genel Müfettiş (1916–1940)
- Roy T. Williams , Genel Müfettiş (1916–1946)
- JB Chapman , Genel Müfettiş (1928-1947)
- Joseph G. Morrison , Genel Müfettiş (1936–1939)
- Howard Miller , Genel Müfettiş (1940-1948)
- Orval J. Nease , Genel Müfettiş (1940–1944, 1948–1950)
- Hardy Powers , Genel Müfettiş (1944–1968)
- Gideon B. Williamson , Genel Müfettiş (1946–1968)
- Samuel Young , Genel Müfettiş (1948-1972)
- Daniel Vanderpool , Genel Müfettiş (1949-1964)
- Hugh C. Benner , Genel Müfettiş (1952–1968)
- VH Lewis, Genel Müfettiş (1960–1985)
- George Coulter , Genel Müfettiş (1960-1985)
- Edward Lawlor , Genel Müfettiş (1968-1976)
- Eugene Stowe , Genel Müfettiş (1968-1993)
- Orville Jenkins , Genel Müfettiş (1968–1985)
- Charles H. Strickland , Genel Müfettiş (1972–1988)
- William M. Greathouse , Genel Müfettiş (1976–1989)
- Jerald Johnson , Genel Müfettiş (1980-1997)
- Raymond Hurn , Genel Müfettiş (1985-1993)
- John A. Knight , Genel Müfettiş (1985–2001)
- Donald Owens , Genel Müfettiş (1989-1997)
- William J. Prince , Genel Müfettiş (1989–2001)
- James Diehl , Genel Müfettiş (1993-2009)
- Paul Cunningham , Genel Müfettiş (1993-2009)
- Jim Bond , Genel Müfettiş (1997-2005)
- Jerry D. Porter , Genel Müfettiş (1997'den günümüze)
-
Orijinal Tanrı Kilisesi veya Kutsal Kilise
- Charles W. Gray, Ulusal Piskopos (1907-1945)
- William Crosby, Ulusal Piskopos (1945-1952)
- TR Jeffries, Ulusal Piskopos (1952–c.1959)
- CA McLaurine, Ulusal Piskopos (?-1966)
-
Ateş Uluslararası Sütunu –
- Alma Bridwell White , Kurucu ve Genel Müfettiş (1901–1946)
- Arthur Kent White , Genel Müfettiş (1946-1981)
- Arlene Hart Lawrence , Genel Müfettiş (1981–1984)
- Donald Justin Wolfram , Genel Müfettiş (1984-2000)
- Robert Barney Dallenbach , Genel Müfettiş (2000-2008)
-
Kurtuluş Ordusu ( tam liste ) –
- William Booth , Kurucu ve Genel (1865/1878-1912)
- Bramwell Booth , General (1912–1929)
- Edward Higgins , Genel (1929-1934)
- Evangeline Booth (f), General (1934–1939)
- George Carpenter , Genel (1939-1946)
- Albert Orsborn , General (1946–1954)
- Wilfred Kitching , Genel (1954–1963)
- Frederick Coutts , Genel (1963–1969)
- Erik Wickberg , General (1969–1974)
- Clarence Wiseman , Genel (1974–1977)
- Arnold Brown , Genel (1977-1981)
- Jarl Wahlström , Genel (1981–1986)
- Eva Burrows (ö), Genel (1986–1993)
- Bramwell Tilsley , Genel (1993–1994)
- Paul Rader , Genel (1994–1999)
- John Gowans , Genel (1999–2002)
Lutheran
-
Lutheran Dünya Federasyonu -
- Anders Nygren (İsveç), Başkan (1947-1952)
- Hanns Lilje (W. Almanya), Başkan (1952–1957)
- Franklin Clark Fry (ABD), Başkan (1957-1963)
- Fredrik A. Schiotz (ABD), Başkan (1963–1970)
- Mikko E. Juva (Finlandiya), Başkan (1970–1977)
- Josiah M. Kibira (Tanzanya), Başkan (1977–1984)
- Zoltán Kaldy (Macaristan), Başkan (1984-1987)
- Johannes Hanselmann (W. Almanya), Başkan (1987–1990)
- Gottfried Brakemeier (Brezilya), Başkan (1990-1997)
- Christian Krause (Almanya), Başkan (1997–2003)
-
Amerikan Lüteriyen Kilisesi (1930) -
- Carl Christian Hein , Başkan (1930–19370)
- Emmanuel F. Poppen, Başkan (1937–1950)
- Henry F. Schuh, Başkan (1951–1960)
-
Amerikan Lüteriyen Kilisesi -
- Fredrik A. Schiotz , Başkan (1960–1970)
- Kent S. Knutson , Piskopos (1970–1974)
- David W. Preus , Piskopos (1974–1988)
-
İsveç Kilisesi –
- Johan August Ekman , Uppsala Başpiskoposu (1900-1913)
- Nathan Söderblom , Uppsala Başpiskoposu (1914-1931)
- Erling Eidem , Uppsala Başpiskoposu (1931–1950)
- Yngve Brilioth , Uppsala Başpiskoposu (1950-1958)
- Gunnar Hultgren , Uppsala Başpiskoposu (1958-1967)
- Ruben Josefson , Uppsala Başpiskoposu (1967-1972)
- Olof Sundby , Uppsala Başpiskoposu (1972-1983)
- Bertil Werkström , Uppsala Başpiskoposu (1983-1993)
- Gunnar Weman , Uppsala Başpiskoposu (1993-1997)
- Karl Gustav Hammar , Uppsala Başpiskoposu (1997-2006)
-
Ohio Evanjelik Lutheran Ortak Sinodu -
- Carl Christian Hein , Başkan\ (1924–1930)
-
Evanjelik Lutheran Kilisesi (Amerika Birleşik Devletleri) –
- Hans Gerhard Stub , Başkan (1917-1925)
- Johan Arnd Aasgaard , Başkan (1925-1954)
- Fredrik A. Schiotz , Başkan (1954–1960)
-
Amerika'da Evanjelik Lutheran Kilisesi -
- Herbert W. Chilstrom , Başkan Piskopos (1988-1995)
- H. George Anderson , Başkanlık Episkoposu (1995-2001)
-
Kanada'da Evanjelik Lutheran Kilisesi -
- Telmor Sartison, Ulusal Piskopos (1993-2001)
-
Estonya Evanjelik Lutheran Kilisesi -
- Jaan Kiivit, Jr (1994–2005)
-
Finlandiya Evanjelik Lutheran Kilisesi -
- Gustaf Johansson , Turku Başpiskoposu (1899-1930)
- Lauri Ingman , Turku Başpiskoposu (1930-1934)
- Erkki Kaila , Turku Başpiskoposu (1935–1944)
- Aleksi Lehtonen , Turku Başpiskoposu (1945-1951)
- Ilmari Salomies , Turku Başpiskoposu (1951–1964)
- Martti Simojoki , Turku Başpiskoposu (1964-1978)
- Mikko E. Juva , Turku Başpiskoposu (1978–1982)
- John Vikström , Turku Başpiskoposu (1982-1998)
- Jukka Paarma , Turku Başpiskoposu (1999-2010)
-
Lutheran Kilisesi-Missouri Sinodu -
- Franz August Otto Pieper , Başkan (1899-1911)
- Friedrich Pfotenhauer , Başkan (1911-1935)
- John William Behnken , Başkan (1935-1962)
- Oliver Raymond Harms , Başkan (1962-1969)
- Jacob Aall Ottesen Preus II , Başkan (1969-1981)
- Ralph Arthur Bohlmann , Başkan (1981-1992)
- Alvin L. Barry , Başkan (1992–2001)
-
Amerika'da Lutheran Kilisesi -
- Franklin Clark Fry , Başkan (1962-1968)
- Robert J. Marshall , Başkan (1968–1978)
- James R. Crumley , Başkan (1978–1980)
- James R. Crumley , Piskopos (1980–1988)
-
Amerika'daki Norveç Evanjelik Lutheran Kilisesi'nin Sinodu -
- Ulrik Vilhelm Koren , Başkan (1894-1910)
- Hans Gerhard Stub , Başkan (1910–1917)
-
Birleşik Evanjelik Lutheran Kilisesi -
- GB Christiansen , Başkan (1896-1921)
- MN Andreasen, Başkan (1921-1925)
- NC Carlsen, Başkan (1925–1950)
- Hans C. Jersild, Başkan (1950–1956)
- William Larsen, Başkan (1956-1960)
- Amerika'da Birleşik Lutheran Kilisesi -
- Frederick H. Knubel , Başkan (1918-1944)
- Franklin Clark Fry , Başkan (1944-1961)
-
Amerika Birleşik Norveç Lutheran Kilisesi -
- Gjermund Hoyme, Başkan (1890-1902)
- Theodor H. Dahl, Başkan (1902-1917)
-
Wisconsin Evanjelik Lutheran Sinodu -
- Phillip von Rohr , Başkan (1887-1908)
- Gustav Ernst Bergemann , Başkan (1908-1933)
- John Brenner , Başkan (1933-1953)
- Oscar J. Naumann , Başkan (1953–1979)
- Carl H. Mischke , Başkan (1979–1993)
- Karl R. Gurgel , Başkan (1993–2007)
Pentekostal
-
Tanrı Kardeşliğinin Dünya Cemaatleri –
- J. Philip Hogan , Başkan (1988–1992)
- David Yonggi Cho , Başkan (1992-2000)
- Thomas E. Trask , Başkan (2000–2008)
-
Tanrı'nın Meclisleri, Amerika Birleşik Devletleri -
- Eudorus N. Bell Genel komiser (1914, 1920–23)
- John W. Welch , Genel Müfettiş (1914–1919, 1923)
- William T. Gaston , Genel Müfettiş (1924–1929)
- Ernest S. Williams , Genel Müfettiş (1929-1949)
- Wesley R. Steelberg , Genel Müfettiş (1949–1952)
- Gayle F. Lewis , Genel Müfettiş (1952–1953)
- Ralph M Riggs , Genel Müfettiş (1953–1959)
- Thomas F. Zimmerman , Genel Müfettiş (1959–1985)
- G. Raymond Carlson , Genel Müfettiş (1986–1993)
- Thomas E. Trask , Genel Müfettiş (1993–2007)
-
Uluslararası İnanç Çevresi –
- Ray Cornell, Piskopos (1931-1969)
- Sandford Wade, Piskopos (1969-2001)
-
Grace Communion International (2009 yılına kadar , 1968-2009 yılları arasında Dünya Çapında Tanrı Kilisesi olarak anılır ) -
- Herbert W. Armstrong , Başkan ve papaz general (1933-1986)
- Joseph W. Tkach , Başkan ve genel papaz (1986-1995)
- Joseph Tkach, Jr. , Başkan ve genel papaz (1995'ten bu yana)
-
Yeni Apostolik Kilisesi –
- Fritz Krebs , baş havari (1895-1905)
- Hermann Niehaus , baş havari (1905-1930)
- Johann Gottfried Bischoff , baş havari (1930-1960)
- Walter Schmidt , baş havari (1960-1975)
- Ernst Streckeisen , baş havari (1975-1978)
- Hans Urwyler , baş havari (1978-1988)
- Richard Fehr , baş havari (1988-2005)
Metodizm
-
Afrika Metodist Piskoposluk Kilisesi -
- Clement W. Fugh, Genel Sekreter (2000'den günümüze)
-
Kanada'da Ücretsiz Metodist Kilisesi -
- Stan Toler , Piskopos (1974–1993)
- Gary R. Walsh , Piskopos (1993–1997)
- Keith A. Elford , Piskopos (1997'den günümüze)
-
Iglesia Evangelica Metodista en las Islas Filipinas –
- Nicolas V. Zamora, Genel Müfettiş (1909-1914)
- Alejandro H. Reyes, Genel Müfettiş (1914–1922)
- Victoriano Mariano, Genel Müfettiş (1922-1928)
- Francisco Gregorio, Genel Müfettiş (1928-1939)
- Matias B. Valdez, Genel Müfettiş (1939–1948)
- Eusebio Tech, Genel Müfettiş (1948–1952)
- Marcelino C. Gutierrez, Genel Müfettiş (1952–1953)
- Lazaro G. Trinidad, Genel Müfettiş (1953–1972)
- Geronimo P. Maducdoc, Genel Müfettiş (1972–1980)
- George F. Castro, Genel Müfettiş (1980-2000)
- Nathaniel P. Lazaro, Genel Müfettiş (2000'den günümüze)
-
Metodist Kilisesi Gana –
- Francis CF Grant, Başkan (1961–1966)
- T. Wallace Koomson, Başkan (1966–1973)
- Charles K. Yamoah, Başkan (1973–1977)
- C. Awotwi Pratt, Başkan (1977–1979)
- Samuel B. Essamuah, Başkan (1979–1984)
- C. Awotwi Pratt, Başkan (1984–1985)
- Jacob SA Stephens, Başkan (1985-1990)
- Kwesi A. Dickson , Başkan (1990–1997)
- Samuel Asante Antwi, Başkan ve Başkanlık Episkoposu (1997-2003)
-
Singapur'daki Metodist Kilisesi -
- Güney ve Güneydoğu Asya'da Metodist çalışma
- James M. Thoburn, Piskopos ve Başkomiser (1888-1904)
- William F. Oldham, Piskopos ve Başkomiser (1904-1912)
- John E. Robinson, Piskopos ve Başkomiser (1912-1914)
- William P. Eveland, Piskopos ve Başkomiser (1914-1916)
- John E. Robinson ve JW Robinson, Piskoposlar ve Müfettişler (1916–1920)
- George H. Bickley, Piskopos ve Başkomiser (1920-1924)
- Titus Lowe, Piskopos ve Başkomiser (1924-1928)
- Edwin F. Lee, Piskopos ve Başkomiser (1928-1948)
- Güneydoğu Asya Merkez Konferansı
- Raymond L. Archer, Piskopos (1950–1956)
- Hobart B. Amstutz, Piskopos (1956–1964)
- Robert F. Lundy, Piskopos (1964–1968)
- Malezya ve Singapur'da Metodist Kilisesi
- Yap Kim Hao, Piskopos (1968–1973)
- Theodore R. Doraisamy, Piskopos (1973–1976)
- Singapur'daki Metodist Kilisesi
- Kao Jih Chung, Piskopos (1976–1984)
- Ho Chee Sin, Piskopos (1984–1996)
- Wong Kiam Thau, Piskopos (1996-2000)
- Robert M. Solomon , Piskopos (2000'den günümüze)
-
Güney Afrika Metodist Kilisesi -
- Devlet Başkanı
- William B Rayner, Başkan (1900-1901)
- Alfred T Rodos, Başkan (1901-1902)
- Robert Lamplough, Başkan (1902-1903)
- Nendrick Abrahams, Başkan (1903-1904)
- Ezra Nuttal, Başkan (1904-1905)
- Arthur P Chaplin, Başkan (1905-1906)
- Richard F Hornabrook, Başkan (1906-1907)
- William J Hacker, Başkan (1907-1908)
- George Weaver, Başkan (1908-1909)
- Wesley Hurt, Başkan (1909-1911)
- Joseph Metcalf, Başkan (1911-1912)
- Albert H Hodges, Başkan (1912-1913)
- William Pescod, Başkan (1913-1914)
- T Edward Marsh, Başkan (1914-1915)
- Robert Matterson, Başkan (1915-1916)
- Griffith W Rogers, Başkan (1916-1917)
- Henry Cotton, Başkan (1917-1918)
- Samuel Clark, Başkan (1918-1919)
- James PendlReebury, Başkan (1919-1920)
- George Robson, Başkan (1920-1921)
- Arthur J Lennard, Başkan (1921-1922)
- Charles S Lucas, Başkan (1922-1923)
- John W. Househam, Başkan (1923-1924)
- John W Watkinson, Başkan (1924-1925)
- Frederick Holmes, Başkan (1925-1926)
- Andrew Graham, Başkan (1926-1927)
- Theo R Curnick BD, Başkan (1927-1928)
- William Flint DD, Başkan (1928-1929)
- Geo HP Jacques, Başkan (1929–1930)
- Allen Lea, Başkan (1930-1931)
- Ernest Titcomb, Başkan (1931-1932)
- John A Allcock, Başkan (1932-1933)
- William Meara, Başkan (1933-1934)
- Henry W Goodwin, Başkan (1934-1935)
- Thomas Stanton, Başkan (1935-1936)
- Arthur Wellington, Başkan (1936-1937)
- William Meara, Başkan (1937-1938)
- Edwin Bottrill, Başkan (1938-1939)
- Lorenzo SH Wilkinson, Başkan (1939-1940)
- William Eveleigh, Başkan (1940-1941)
- William B Allcock, Başkan (1941-1942)
- Arnold Nichols, Başkan (1942-1943)
- William W Shilling, Başkan (1943-1944)
- William Whalley, Başkan (1944-1945)
- William Meara, Başkan (1945-1946)
- Cecil C Harris, Başkan (1946-1947)
- E Lyn Cragg, Başkan (1947-1948)
- Edward W. Grant, Başkan (1948-1949)
- Joseph B Webb, Başkan (1949-1950)
- Stanley Le Grove-Smith, Başkan (1950-1951)
- Alison EF Garrett, Başkan (1951–1952)
- J Wesley Hunt, Başkan (1952-1953)
- Herbert W Rist, Başkan (1953-1954)
- Joseph B Webb, Başkan (1954-1955)
- Stanley B Sudbury, Başkan (1955-1956)
- William Illsley, Başkan (1956-1957)
- Clifford K Katlı, Başkan (1957–1958)
- C Edgar Wilkinson, Başkan (1958-1959)
- Leslie A Hewson, Başkan (1959-1960)
- Frank H. Edmonds, Başkan (1960-1961)
- Joseph B Webb, Başkan (1961-1962)
- Deryck P Dugmore, Başkan (1962-1963)
- Stanley G Pitts, Başkan (1963-1964)
- Seth M Mokitimi, Başkan (1964–1965)
- Wilfred W Hartley, Başkan (1965-1966)
- Robert C Bellis, Başkan (1966–1967)
- LGS Griffiths, Başkan (1967-1968)
- Cyril Wilkins, Başkan (1968-1969)
- Derrick W Timm, Başkan (1969-1970)
- C Edgar Wilkinson, Başkan (1970-1971)
- Alex L Boraine , Başkan (1971-1972)
- Stanley G Pitts, Başkan (1972-1973)
- Jotham C Mvusi, Başkan (1973–1974)
- Vivian W Harris, Başkan (1974-1975)
- Abel E Hendricks, Başkan (1975-1976)
- Charles R Stephenson, Başkan (1976-1977)
- Abel E Hendricks, Başkan (1977-1978)
- Donald C Veysie, Başkan (1978-1979)
- Andrew M Losaba, Başkan (1979-1980)
- Howard F Kirby, Başkan (1980-1981)
- T Simon N Gqubule, Başkan (1981–1982)
- Khoza EM Mgojo, Başkan (1982-1983)
- Fremont C Louw, Başkan (1983–1984)
- Peter J Katlı, Başkan (1984–1985)
- Ernest N Baartman, Başkan (1985-1986)
- John P Scholtz, Başkan (1986-1987)
- Khoza EM Mgojo, Başkan (1987-1988)
- M. Stanley Mogoba, Başkan (1988-1998)
- H Mvume Dandala, Başkan (1998-2003)
- Genel sekreter
- Alfred T Rhodes, Genel Sekreter (1899-1901)
- Ezra Nuttal, Genel Sekreter (1901–1904)
- Arthur P Chaplin, Genel Sekreter (1904-1905)
- Charles Pettman, Genel Sekreter (1905-1911)
- Henry Cotton, Genel Sekreter (1911-1917)
- James Robb, Genel Sekreter (1917-1920)
- John W Househam, Genel Sekreter (1920-1923)
- William HP Clulow, Genel Sekreter (1923-1926)
- Alfred A Stile, Genel Sekreter (1926-1927)
- William HP Clulow, Genel Sekreter (1927-1928)
- Thomas Stanton, Genel Sekreter (1928-1934)
- Arthur C Dosyası, Genel Sekreter (1934–1938)
- William H Irving, Genel Sekreter (1938-1939)
- Arthur C Dosyası, Genel Sekreter (1939–1940)
- William H Irving, Genel Sekreter (1940-1942)
- Edward W Grant, Genel Sekreter (1942-1943)
- FJ Rhead Marsh, Genel Sekreter (1943–1945)
- Alison EF Garrett, Genel Sekreter (1945–1951)
- Stanley B Sudbury, Genel Sekreter (1951–1953)
- Frank H. Edmonds, Genel Sekreter (1953-1960)
- Lloyd G Griffiths, Genel Sekreter (1960-1961)
- Alison EF Grant, Genel Sekreter (1961–1962)
- Stanley B Sudbury, Genel Sekreter (1962–1973)
- Cyril Wilkins, Genel Sekreter (1973–1982)
- M. Stanley Mogoba, Genel Sekreter (1982–1988)
- Vivian Harris, Genel Sekreter (1988-2001)
Diğer Protestan
-
Yedinci Gün Adventistleri ( tam liste ) –
- George A. Irwin , Genel Konferans Başkanı (1897-1901)
- Arthur G. Daniells , Genel Konferans Başkanı (1901–1922)
- William A. Spicer , Genel Konferans Başkanı (1922–1930)
- Charles H. Watson , Genel Konferans Başkanı (1930–1936)
- J. Lamar McElhany, Genel Konferans Başkanı (1936–1950)
- William H. Branson , Genel Konferans Başkanı (1950–1954)
- Reuben R. Figuhr, Genel Konferans Başkanı (1954–1966)
- Robert H. Pierson , Genel Konferans Başkanı (1966–1979)
- Neal C. Wilson , Genel Konferans Başkanı (1979–1990)
- Robert S. Folkenberg , Genel Konferans Başkanı (1990–1999)
- Jan Paulsen , Genel Konferans Başkanı (1999-2010)
-
Avustralya'da Birleşen Kilise -
- Devlet Başkanı
- Davis McCaughey , Başkan (1977-1979)
- Winston O'Reilly , Başkan (1979-1982)
- Rollie Busch , Başkan (1982-1985)
- Ian Tanner , Başkan (1985-1988)
- Ronald Wilson , Başkan (1988-1991)
- H. D'Arcy Wood , Başkan (1991–1994)
- Jill Tabart , Başkan (1994-1997)
- John Mavor , Başkan (1997-2000)
- James Haire , Başkan (2000–2003)
- Genel sekreter
- Winston O'Reilly , Genel Sekreter (1977–1979)
- David Gill, Genel Sekreter (1980-1988)
- Gregor Henderson , Genel Sekreter (1989–2001)
- Devlet Başkanı
-
Kanada Birleşik Kilisesi -
- George C. Pidgeon , Moderatör (1925–1926)
- James Endicott , Moderatör (1926–1928)
- William T. Gunn, Moderatör (1928–1930)
- Edmund H. Oliver, Moderatör (1930–1932)
- T. Albert Moore, Moderatör (1932–1934)
- Richard Roberts, Moderatör (1934–1936)
- Peter Bryce , Moderatör (1936–1938)
- John W. Woodside, Moderatör (1938–1940)
- Aubrey S. Tuttle, Moderatör (1940–1942)
- John RP Sclater, Moderatör (1942–1944)
- Jesse H. Arnup, Moderatör (1944–1946)
- Thomas W. Jones, Moderatör (1946–1948)
- Willard E. Bira Üretimi, Moderatör (1948–1950)
- Clarence M. Nicholson, Moderatör (1950–1952)
- Alexander A. Scott, Moderatör (1952–1954)
- George Dorey, Moderatör (1954–1956)
- James S. Thomson , Moderatör (1956–1958)
- Angus J. MacQueen, Moderatör (1958–1960)
- Hugh A. McLeod, Moderatör (1960–1962)
- James R. Mutchmor, Moderatör (1962–1964)
- Ernest M. Howse , Moderatör (1964–1968)
- Wilfred C. Lockhart, Moderatör (1966–1968)
- Robert Baird McClure , Moderatör (1968–1971)
- Arthur BB Moore , Moderatör (1971–1972)
- Bruce McLeod , Moderatör (1972–1974)
- Wilbur K. Howard, Moderatör (1974–1977)
- George M. Tuttle, Moderatör (1977–1980)
- Lois M. Wilson , Moderatör (1980–1982)
- W. Clarke MacDonald, Moderatör (1982–1984)
- Robert F. Smith, Moderatör (1984–1986)
- Anne M. Squire, Moderatör (1986–1988)
- Sang Chul Lee, Moderatör (1988–1990)
- Walter H. Farquharson , Moderatör (1990–1992)
- Stan McKay, Moderatör (1992–1994)
- Marion Best , Moderatör (1994–1997)
- Bill Phipps , Moderatör (1997-2000)
- Marion Pardy , Moderatör (2000–2003)
Anglikanizm
Anglikan Cemaati İlleri
-
- Resmi liderlik: İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi ( tam liste ) –
- Victoria , Yüksek Vali (1837-1901)
- Edward VII , Yüksek Vali (1901-1910)
- George V , Yüksek Vali (1910-1936)
- Edward VIII , Yüksek Vali (1936)
- George VI , Yüksek Vali (1936-1952)
- Elizabeth II , Yüksek Vali (1952'den günümüze)
- Etkili liderlik: Canterbury Başpiskoposları ( tam liste ) –
- Frederick Temple , Canterbury Başpiskoposu (1896-1902)
- Randall Thomas Davidson , Canterbury Başpiskoposu (1903-1928)
- Cosmo Gordon Lang , Canterbury Başpiskoposu (1928-1942)
- William Temple , Canterbury Başpiskoposu (1942-1944)
- Geoffrey Francis Fisher , Canterbury Başpiskoposu (1945-1961)
- Arthur Michael Ramsey , Canterbury Başpiskoposu (1961-1974)
- Donald Coggan , Canterbury Başpiskoposu (1974-1980)
- Robert Runcie , Canterbury Başpiskoposu (1980-1991)
- George Carey , Canterbury Başpiskoposu (1991-2002)
- Saumarez Smith , Primat (1890-1909)
- John Wright , Primat (1910-1933)
- Henry Le Fanu , Primat (1935–1946)
- Howard Mowll , Primat (1947–1958)
- Hugh Gough , Primat (1959–1966)
- Philip Strong , Primat (1966–1970)
- Frank Woods , Primat (1971–1977)
- Marcus Loane , Primat (1978–1982)
- John Grindrod , Primat (1982–1989)
- Keith Rayner , Primat (1990–1999)
- Peter Carnley , Primat (2000-2005)
- Robert Machray , Primat (1893-1904)
- William B. Bond , Primat (1904-1906)
- Arthur Sweatman , Primat (1907-1909)
- Samuel Pritchard Matheson , Primat (1909-1931)
- Clarendon Kuzu Worrell , Primat (1931–1934)
- Derwyn Trevor Owen , Primat (1934–1947)
- George Frederick Kingston , Primat (1947–1950)
- Walter Foster Barfoot , Primat (1950–1959)
- Howard Clark , Primat (1959–1971)
- Ted Scott , Primat (1971–1986)
- Michael Peers , Primat (1986–2004)
- Peter Kwong , Başpiskopos (1998-2006)
-
- Başkan Piskopos ( tam liste ) –
- Thomas Clark , Başkan Piskopos (1899-1903)
- Daniel Tuttle , Başkan Piskopos (1903-1923)
- Alexander Garrett , Başkan Piskopos (1923-1924)
- Ethelbert Talbot , Başkan Piskopos (1924-1926)
- John Murray , Başkan Piskopos (1926-1929)
- Charles Anderson , Başkan Piskopos (1929-1930)
- DeWolf Perry , Başkan Piskopos (1930–1937)
- Henry Tucker , Başkan Piskopos (1938-1946)
- Henry Sherrill , Başkanlık Episkoposu (1947-1958)
- Arthur Lichtenberger , Başkan Piskopos (1958-1964)
- John Hines , Başkan Piskopos (1965–1974)
- John Allin , Başkan Piskopos (1974-1985)
- Edmond Lee Browning , Başkan Piskopos (1986-1997)
- Frank Griswold , Başkan Piskopos (1998-2006)
- Temsilciler Meclisi Başkanları ( tam liste ) -
- George Werner, Başkan (2000'den günümüze)
Devam Eden Anglikanizm
- Amerikan Anglikan Kilisesi - John A. Herzog, Başkan Piskopos (1994-günümüz)
- Anglikan Piskoposluk Kilisesi - Reginald Hammond, Başkan Piskopos (2000-2004)
- Amerika Anglikan Eyaleti - Walter Grundorf, Başkan Piskopos (1990'ların başlarından günümüze)
- Güney Afrika'da İngiltere Kilisesi -
- G. Frederick B. Morris, Başkanlık Episkoposu (1955–1965)
- Stephen Carlton Bradley, Başkanlık Episkoposu (1965-1984)
- Dudley Foord, Başkan Piskopos (1986–1989)
- Joe J. Bell, Başkan Piskopos (1989-2000)
- Frank J. Retief, Başkanlık Episkoposu (2000-2010)
- Büyük Göller Piskoposluğu - Julius A. Neeser, Piskopos Olağan (1998-2002)
- Piskoposluk Misyoner Kilisesi -
- A. Donald Davies, Başkan Piskopos (1992-2000)
- William Millsaps , Başkan Piskopos (2000-2005)
-
- James Parker Dees , Büyükşehir Başpiskoposu (1963–1990)
- George C. Schneller , Büyükşehir Başpiskoposu (1991–1994)
- Robert J. Godfrey , Büyükşehir Başpiskoposu (1994-2000)
- Scott Earle McLaughlin , Büyükşehir Başpiskoposu (2000-present)
- James Parker Dees , Başkan Piskopos (1963–1990)
- George C. Schneller , Başkan Piskopos (1991–1994)
- Robert J. Godfrey , Başkan Piskopos (1994-2000)
- Scott Earle McLaughlin , Başkan Piskopos (2000-2012)
- Kral İsa Eyaleti - Robert Morse, Piskopos Olağan (1977-2007)
- Reform Piskoposluk Kilisesi - Leonard W. Riches , Başkan Piskopos (1996'dan günümüze)
- Geleneksel Anglikan Cemaati – Louis Falk , Primat (1991–2002)
- Amerika'da Anglikan Kilisesi - Louis Falk , Primat (1991-2005)
- Avustralya'da Anglikan Katolik Kilisesi - John Hepworth , Başpiskopos (1998-2012)
- Kanada Anglikan Katolik Kilisesi - Robert Mercer, Piskopos ve Metropolitan (1988-2005)
- Hindistan Anglikan Kilisesi - Stephen Vattappara, Metropolitan Bishop (1990-present)
- John C. Gramley, Başkanlık Episkoposu (1992–1996)
- Stephen C. Reber , Başkan Piskopos (1996-2010)
Diğer Hristiyan veya Hristiyan kaynaklı inançlar
- Mar Thoma Darmo , Patrik (1968–1969)
- Mar Addai II , Patrik (1970-günümüz)
- Şem ' on XVIII Rubil, Patrik (1860-1903)
- Şimun XIX Benyamin , Patrik (1903–1918)
- Shimun XX Paulos , Patrik (1918–1920)
- Shimun XXI Eshai , Patrik (1920–1975)
- Dinkha IV , Patrik (1976-günümüz)
-
- Lorenzo Snow , Kilise Başkanı (1898-1901)
- Joseph F. Smith , Kilise Başkanı (1901-1918)
- Heber J. Grant , Kilise Başkanı (1918-1945)
- George Albert Smith , Kilise Başkanı (1945-1951)
- David O. McKay , Kilise Başkanı (1951-1970)
- Joseph Fielding Smith , Kilise Başkanı (1970-1972)
- Harold B. Lee , Kilise Başkanı (1972-1973)
- Spencer W. Kimball , Kilise Başkanı (1973-1985)
- Ezra Taft Benson , Kilise Başkanı (1985-1994)
- Howard W. Hunter , Kilise Başkanı (1994-1995)
- Gordon B. Hinckley , Kilise Başkanı (1995-2008)
- Joseph Smith III , Kilisenin Peygamber Başkanı (1860-1914)
- Frederick M. Smith , Kilisenin Peygamber Başkanı (1915-1946)
- İsrail A. Smith , Kilisenin Peygamber Başkanı (1946-1958)
- W. Wallace Smith , Kilisenin Peygamber Başkanı (1958-1978)
- Wallace B. Smith , Kilisenin Peygamber Başkanı (1978-1996)
- W. Grant McMurray , Kilisenin Peygamber Başkanı (1996-2004)
-
- Felix Manalo , İdari Bakan (1914-1963)
- Eraño Manalo , İdari Bakan (1963-2009)
- Robert W. Edgar , Genel Sekreter (1999-2007)
- Willem Adolf Visser 't Hooft , Genel Sekreter (1938–1966)
- Eugene Carson Blake , Genel Sekreter (1966–1972)
- Philip Potter , Genel Sekreter (1972–1984)
- Emilio Castro , Genel Sekreter (1985–1992)
- Konrad Raiser , Genel Sekreter (1993-2003)
Hinduizm
- Sri Chinmoy , (1931–2007)
-
Gaudiya Vaishnavizm -
- Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura , (1874–1937)
- AC Bhaktivedanta Swami Prabhupada , (1896–1977)
İslâm
Sünni
- Osmanlı Halifeliği -
- Abdülhamid II , Osmanlı İmparatorluğu'nun Halifesi (1876-1909)
- Mehmed (Muhammed) V , Osmanlı İmparatorluğu'nun Halifesi (1909-1918)
- Mehmed (Muhammed) VI , Osmanlı İmparatorluğu'nun Halifesi (1918–1922)
- Türkiye Cumhuriyetinde Hilafet
- II. Abdülmecid , Halife (1922–1924)
- Şerif Halifeliği
- Hüseyin ibn Ali el-Haşimi , Halife (1924)
- Sokoto Hilafeti , Batı Afrika ( tam liste ) -
- Abdur Rahman Atiku , Halife (1891–1902)
- Muhammedu Attahiru I , Halife (1902-1903)
Şii
on iki
- Seyyid Hüseyin Borucerdi (1946-1961)
- Muhsin el-Hakim (1961-1970)
- Ebu el-Kasım el-Khoei (1970-1992)
- Ruhullah Humeyni (1970-1989)
- Muhammed Muhammed Sadık el-Sadr (1992-1999)
- Mohammad-Taqi Bahjat Foumani (1980-2009)
- Muhammed Fazel Lenkerani (1980-2007)
- Ali Hamaney (1985-)
- Muhammed Said el-Hakim (1980-)
- Muhammed el-Fayadh (1980-)
- Ali el-Sistani (1980-)
- Naser Makarem Şirazi (1977-)
- Hossein Waheed Horasani (1975-)
- Lütfullah Safi Gölpaygani (1975-)
İsmaili
- Ağa Han III , 48. İmam (1885–1957)
- Ağa Han IV , 49. İmam (1957'den günümüze)
- Dawoodi Bohra ( tam liste ) –
- Muhammed Burhaneddin , Dai al-Mutlaq (1891-1905)
- Abdullah Badruddin , Dai al-Mutlaq (1905-1915)
- Taher Saifuddin , Dai al-Mutlaq (1915–1965)
- Muhammed Burhaneddin , Dai al-Mutlaq (1965-2014)
- el-Mansur Muhammed bin Yahya Hamid ad-Din , İmam (1890-1904)
- el-Mütevekkil Yahya Muhammed Hamid ad-Din , İmam (1904-1948)
- an-Nasır Ahmed bin Yahya , İmam (1948-1962)
- el-Mansur Muhammed el-Bedir , İmam (1962)
- Husilerin lideri Hüseyin Bedreddin el- Husi (1994-2004)
Dava-e-İslami
- Muhammed İlyas Kadri , Kurucu (1981'den günümüze)
Ahmediye
-
Ahmediye –
- Mirza Ghulam Ahmed , Müceddid , Vadedilen Mesih, Mehdi , Peygamber ve Kurucu (1889-1908)
-
Müslüman Ahmediye Cemaati –
- Hakeem Noor-ud-Din , Khalifatul Masih (1908-1914)
- Mirza Basheer-ud-Din Mahmood Ahmad , Khalifatul Masih (1914–1965)
- Mirza Nasır Ahmed , Khalifatul Masih (1965–1982)
- Mirza Tahir Ahmed , Khalifatul Masih (1982–2003)
-
Lahor Ahmediye Hareketi -
- Mevlana Muhammed Ali , Emir (1914-1951)
- Mevlana Sadr-ud-Din , Emir (1951–1981)
- Said Ahmed Han , Emir (1981–1996)
- Asghar Hameed , Emir (1996–2002)
İslam Milleti
- Wallace Fard Muhammed , kurucu ve lider (1930-1934)
- İlyas Muhammed , lider (1934-1975)
- Warith Deen Muhammed , lider (1975-1976) kurulan Batı'da İslam'ın Dünya Topluluğu 2003 yılında ölümüne kadar açtı 1976 yılında (daha sonra Amerikan Müslüman Misyonu ve Müslümanların Amerikan Derneği),.
- Louis Farrakhan , lider (1981'den günümüze)
-
Çabad Hasidizm –
- Sholom Dovber Schneersohn , Lubavitcher Rebbe (1882–1920)
- Yosef Yitzchok Schneersohn , Lubavitcher Rebbe (1920–1950)
- Menachem Mendel Schneerson , Lubavitcher Rebbe (1950–1994)
- Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu ( tam liste ) -
- Hermann Adler , Hahambaşı (1891-1911)
- Joseph Herman Hertz , Hahambaşı (1913-1946)
- İsrail Brodie , Hahambaşı (1948-1965)
- Immanuel Jakobovits , Hahambaşı (1966–1991)
- Jonathan Sacks , Hahambaşı (1991-2012)
- Asya
- İsrail / Filistin İngiliz Mandası, ( tam liste ) –
|
|
|
- Türkiye/Osmanlı İmparatorluğu –
- Mose Levi , Hahambaşı (1872-1909)
- Haim Nahum , Hahambaşı (1909-1920)
- Sabetay Levi , Hahambaşı (1920-1922)
- İsak Ariel , Hahambaşı (1922-1926)
- Hayyim Moshe Bejerano , Hahambaşı (1926-1931)
- Hayim İzak Şeki , Hahambaşı (1931–1940)
- Rafael David Saban , Hahambaşı (1940-1960)
- David Asseo , Hahambaşı (1961-2002)
- Avrupa
- İrlanda –
- Yitzhak HaLevi Herzog , Hahambaşı (1921–1937)
- Immanuel Jakobovits , Hahambaşı (1949-1958)
- Isaac Cohen , Hahambaşı (1959-1979)
- David Rosen , Hahambaşı (1979-1984)
- Ephraim Mirvis , Hahambaşı (1985-1996)
- Gavin Broder , Hahambaşı (1996-2000)
- Kuzey Amerika
-
Reform Yahudiliği için Birlik (Kuzey Amerika) –
- Eric Yoffie , Başkan (1996-2012)
Başka
-
Scientology International Kilisesi -
- Heber Jentzsch , Başkan (1982'den günümüze)
-
Falun Gong -
- Li Hongzhi , Kurucu (1992'den günümüze)
Şinto
- Akihito , Japonya İmparatoru, Şintoizm'in başı (1989-2019)
- Fusako Kitashirakawa , Başkan (1947–1974)
- Kazuko Takatsukasa , Başkan (1974–1988)
- Atsuko Ikeda , Başkan (1988'den günümüze)
mezhep Şinto
- Senge Takaaki, Kancho (1887-1918)
- Senge Takamochi, Kancho (1918–1954)
- Senge Takanobu, Kancho (1954–1963)
- Senge Michihiko, Kancho (1963–2014)
- Konkokyo –
- Setsutane Konko, lider (1893-1963)
- Kagamitaro Konko , lider (1963–1991)
- Heiki Konko, lider (1991'den günümüze)
- Kurozumi Muneyasu, Baş Patrik (1889–1936)
- Kurozumi Munekazu, Baş Patrik (1936–1973)
- Kurozumi Muneharu, Baş Patrik (1973-2017)
- Oomoto -
- Nao Deguchi , Manevi Lider (1892–1918)
- Sumi Deguchi, Manevi Lider (1918–1952)
- Naohi Deguchi, Manevi Lider (1952–1990)
- Kiyoko Deguchi, Manevi Lider (1990–2001)
Batı Asya kökenli
- WAPI Zerdüştleri (İran Zerdüştleri) –
- Areez P. Khambatta, Başkan
Bahai İnancı
-
Bahai İnancı –
- `Abdu'l-Bahá , Bahá'í Faith'in halefi ve başkanı (1892-1921)
- Hz.Şevki Efendi , Tanrı Emrinin Koruyucusu (1921–1957)
- Tanrı'nın Emrinin Elleri (1957–1963)
- Yüce Adalet Evi (1963-günümüz)
Jainizm
-
Terapanthi Jains-
- Acharya Mahaprajna (1995-2010)
-
Svetambara Jainizm -
- Dalcand, Acarya (1897–1909)
- Kaluram, Acarya (1909–1936)
- Tulsi , Acarya (1936–1994)
- Mahaprajna , Acarya (1994–2010)
Sihizm
-
Sri Akal Takht Sahib –
- Arur Singh Naushshera, Jathedar (1907-1920)
- Teja Singh Ji Bhuchar, Jathedar (1920–1921)
- Teja Singh Ji Akerpuri, Jathedar (1921–1923, 1926–1930)
- Udham Singh Ji Nagoki, Jathedar (1923–1924)
- Bhai Acchar Singh Ji, Jathedar (1924-1925)
- Didar Singh Ji, Jathedar (1926'da yaklaşık bir ay)
- Jawaher Singh Ji, Jathedar (1926'da çok kısa bir süre)
- Giani Gurmukh Singh Ji Musaffer, Jathedar (1930–1931)
- Mohan singh Ji Nagoki, Jathedar (1931-1938)
- Giani Partap Singh Ji, Jathedar (1938–1948)
- Bhai Sadhu Singh Ji Bhaura, Jathedar (1948-1963)
- Gurdial Singh Ji Ajnoha, Jathedar (1980–1983)
- Bhai Kirpal Singh Ji, Jathedar (1963–1965, 1983–1986)
- Darshan Singh Ji, Jathedar (1986)
- Bhai Jasbir Singh Ji Rodae, Jathedar (1986)
- Bhai Gurdev Singh Ji Kaunke, Jathedar (1986-1990'lar)
- Manjit Singh Ji, Jathedar
- Bhai Ranjit Singh Ji, Jathedar
- Giani Puran şarkıcı Ji, Jathedar
- Joginder Singh Ji Vadanti, Jathedar
- Gurbachan Singh Ji, Jathedar
Not : Bazı dinler, listelenemeyecek şekilde bir lider veya lider konseye sahip olma fikrini reddeder. Mümkün/makul olduğunda, önde gelen bir isim verilecektir, ancak bazı durumlarda bu mümkün veya arzu edilmeyecektir.