Lee Hyun-il - Lee Hyun-il
Lee Hyun-il | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kişisel bilgi | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ülke | Güney Kore | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Doğum |
Seul , Güney Kore |
17 Nisan 1980 ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Yükseklik | 176 cm (5 ft 9 inç) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ağırlık | 67 kg (148 lb) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
El tercihi | Ayrıldı | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tek erkekler | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
En yüksek başarı sırası | 1 (21 Şubat 2004) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Madalya rekoru
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BWF profili |
Lee Hyun-il | |
Hangul | 이현일 |
---|---|
Hanja | 李 炫 一 |
Revize Romanization | Ben Hyeon-il |
McCune – Reischauer | Yi Hyŏn-il |
Lee Hyun-il ( Korece : 이현일 ; 17 Nisan 1980 doğumlu) Güney Kore'den bir badminton oyuncusu . Dünya ve Asya Şampiyonalarında bronz madalya almış, 2002'de de 2003 Sudirman Kupası'nı kazanan Güney Kore takımının bir parçasıydı ve 2014 Asya Oyunları .
Kariyer
2002 Asya Oyunları
Lee, Kore takımı için as bekarlar oyuncusu olarak umut vaat ettiği 2002 Asya Oyunları'nda yarıştı . Erkekler takım etkinliğinde Lee, turnuvada karşılaştığı rakipleri domine ederek üç maçı da 30 dakikadan kısa sürede tamamladı ve yarı finalde sadece yedi sayı, finalde sekiz sayıya izin verdi. Kore takımı sonunda , Park Joo-bong ve Kim Moon-soo'nun takımı yönettiği 1986 yılından beri ilk erkek takım altın madalyasını kazandı .
2002 Asya Oyunları - Erkek takımı | ||||
---|---|---|---|---|
Tarih | Yuvarlak | Sonuç | Puan | Rakipler |
6 Ekim | Çeyrek final | Galibiyet | 15–11, 15–7 | Hidetaka Yamada |
7 Ekim | Yarı final | Galibiyet | 15–5, 15–2 | Lee Tsuen Seng |
9 Ekim | Final | Galibiyet | 15–3, 15–5 | Rony Agustinus |
2003 Sudirman Kupası
At 2003 Sudirman Cup düzenlenen Eindhoven , Hollanda, Lee her üç single maçları kazanarak üçüncü Sudirman Kupası şampiyonluğuna ekibini yardımcı oldu. Güney Kore'den birçok büyük çift oyuncu sayısız uluslararası yarışmayı kazanmış olsa da, Kore takımı, en iyi tek erkekler oyuncularının bulunmaması nedeniyle her zaman Thomas ve Sudirman Kupası yarışmalarını kazanmak için mücadele etti . Ancak 2003 İsviçre Açık'ı kazanan Lee, Sudirman Kupası turnuvasında tek bir set bile düşürmeden muhteşem performanslar sergiledi. Yarı finalde Lee, 2001 Dünya Şampiyonası ikincisi ve 2001 All England Open yarı finalisti Peter Gade'yi 2-0 mağlup ederek takımını Danimarka'ya karşı 3-2 galibiyete götürdü. Lee , Güney Kore'nin Çin'e karşı oynadığı son takım etkinliğinin 1. oyununda dünya bir numaralı Chen Hong'a karşı 2-0 üzücü bir zafer daha kazandı .
2003 Sudirman Kupası | ||||
---|---|---|---|---|
Tarih | Yuvarlak | Sonuç | Puan | Rakipler |
18 Mart | Grup 1A | Galibiyet | 15–5, 15–5 | Rasmus Wengberg |
22 Mart | Yarı final | Galibiyet | 15–9, 15–12 | Peter Gade |
23 Mart | Final | Galibiyet | 15–10, 15–12 | Chen Hong |
2004 Olimpiyatları
Lee , ilk Olimpiyat görünümü olan 2004 Yaz Olimpiyatları'nda yarıştı . Lee , ilk turda Avustralyalı Stuart Brehaut'u kolayca yendi . Ancak ikinci turda şaşırtıcı bir şekilde Taylandlı Boonsak Ponsana tarafından elendi .
2006
At 2006 IBF Dünya Şampiyonası düzenlenen Madrid , İspanya, Lee tek erkekler durumunda ilk Dünya Şampiyonası madalya yakalanan. O mağlup Chetan Anand , Jan Fröhlich , Eric Pang ve Chen Jin kaybetti Bao ChunLai yarı finalde Çin'in.
2006 Dünya Şampiyonası - Tek Erkekler | ||||
---|---|---|---|---|
Tarih | Yuvarlak | Sonuç | Puan | Rakipler |
18 eylül | İlk Rd | Galibiyet | 21–18, 18–21, 21–10 | Chetan Anand |
19 Eylül | İkinci Rd | Galibiyet | 21–10, 21–4 | Jan Fröhlich |
20 Eylül | Üçüncü Rd | Galibiyet | 21–16, 21–6 | Eric Pang |
21 eylül | Çeyrek final | Galibiyet | 21–14, 19–21, 21–12 | Chen Jin |
22 eylül | Yarı final | Zarar | 15–21, 19–21 | Bao Chunlai |
2008 Olimpiyatları
2008'de, Kore Açık'ta üst düzey oyuncular Lin Dan ve Lee Chong Wei'yi yendi . Dünya birincisi Malezya'dan Lee Chong Wei'ye yenilmeden önce yarı finallere ulaştığı Pekin Olimpiyatları'na katıldı ve ardından bronz madalya play-off'unda Çinli Chen Jin tarafından yenildi .
Emeklilik ve geri dönüş
2008 Olimpiyatları'ndan sonra Lee, uluslararası badmintondan emekli olduğunu açıkladı ve yalnızca ulusal yarışmalarda yarıştı. Ancak, Nisan 2010'da koç ve takım arkadaşlarının Kore milli takımındaki bekar oyuncuların boşluğunu doldurmaya ikna edilmesinin ardından emeklilikten çıktı. Mayıs 2010'da Lee, 2010 Thomas Cup'a katıldı ve iki tekli maçta oynadı.
2012 Yaz Olimpiyatları
Lee , 5 Ağustos 2012'de badminton bronz madalya play-off'unda Çinli Chen Long'a yenildi .
2019
Miryang City Hall ekibine 2018'den beri katılan Lee, 22 Kasım 2019'da takımdan çekilme kararı aldı.
Başarılar
Dünya Şampiyonası
Tek erkekler
Yıl | Yer | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
2006 | Palacio de Deportes de la Comunidad , Madrid, İspanya | Bao Chunlai | 15–21, 19–21 | Bronz |
Asya Oyunları
Tek erkekler
Yıl | Yer | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
2002 | Gangseo Gymnasium, Busan, Güney Kore | Taufik Hidayet | 7–15, 9–15 | Gümüş |
2006 | Aspire Hall 3 , Doha, Katar | Lin Dan | 3–21, 10–21 | Bronz |
Asya Şampiyonası
Tek erkekler
Yıl | Yer | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
2005 | Gachibowli Kapalı Stadyumu , Haydarabad, Hindistan | Kuan Beng Hong | 11–15, 4–15 | Bronz |
Asya Gençler Şampiyonası
Tek erkekler
Yıl | Yer | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
1998 | Kuala Lumpur Badminton Stadyumu , Kuala Lumpur, Malezya | Endra Feryanto | 8–15, 5–15 | Bronz |
BWF Dünya Turu (1 başlık)
19 Mart 2017'de duyurulan ve 2018'de uygulanan BWF Dünya Turu, Badminton Dünya Federasyonu (BWF) tarafından onaylanan bir dizi elit badminton turnuvasıdır . BWF Dünya Turu, Dünya Turu Finalleri, Süper 1000, Süper 750, Süper 500, Süper 300 (HSBC Dünya Turunun bir parçası) ve BWF Turu Süper 100 olmak üzere altı seviyeye ayrılmıştır.
Tek erkekler
Yıl | Turnuva | Seviye | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|---|
2018 | Makao Açık | Süper 300 | Zhou Zeqi | 21–9, 21–19 | kazanan |
BWF Superseries (1 şampiyonluk, 3 ikincilik)
14 Aralık 2006'da başlatılan ve 2007'de uygulanan BWF Süper Serileri, Badminton Dünya Federasyonu (BWF) tarafından onaylanan bir dizi elit badminton turnuvasıdır . BWF Superseries, Superseries ve Superseries Premier gibi iki seviyeye sahiptir . Bir Superseries sezonu, 2011'den beri düzenlenen ve yıl sonunda düzenlenen Süper Seriler Finallerine davet edilen başarılı oyuncuların yer aldığı, dünya çapında on iki turnuvaya ev sahipliği yapıyor.
Tek erkekler
Yıl | Turnuva | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
2008 | Malezya Açık | Lee Chong Wei | 15–21, 21–11, 17–21 | İkinci |
2008 | Kore Açık | Lin Dan | 4–21, 23–21, 25–23 | kazanan |
2016 | Fransız Açık | Shi Yuqi | 16–21, 19–21 | İkinci |
2017 | Danimarka Açık | Srikanth Kidambi | 10–21, 5–21 | İkinci |
- BWF Superseries Finalleri turnuvası
- BWF Superseries Premier turnuvası
- BWF Superseries turnuvası
BWF Grand Prix (18 şampiyonluk, 11 ikincilik)
BWF Grand Prix'sinin iki seviyesi vardı, BWF Grand Prix ve Grand Prix Gold . 2007'den 2017'ye kadar Badminton Dünya Federasyonu (BWF) tarafından onaylanan bir dizi badminton turnuvasıydı . Dünya Badminton Grand Prix, 1983'ten 2006'ya kadar Uluslararası Badminton Federasyonu tarafından onaylandı.
Tek erkekler
Yıl | Turnuva | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
2001 | Japonya Açık | Muhammed Roslin Hashim | 11–15, 6–15 | İkinci |
2001 | ABD Açık | Kenneth Jonassen | 6–8, 7–2, 7–2, 7–5 | kazanan |
2002 | Japonya Açık | Xia Xuanze | 5–7, 7–5, 0–7, 7–5, 7–2 | kazanan |
2003 | İsviçre Açık | Anders Boesen | 15–10, 15–2 | kazanan |
2003 | Hollanda Açık | Muhammed Hafız Haşim | 5–15, 15–8, 15–6 | kazanan |
2003 | Alman Açık | Lin Dan | 15–4, 15–4 | kazanan |
2005 | Endonezya Açık | Boonsak Ponsana | 15–10, 15–3 | kazanan |
2005 | Çin Taipei Açık | Shon Seung-mo | 15–13, 15–5 | kazanan |
2006 | Tüm İngiltere Açık | Lin Dan | 7-15, 7-15 | İkinci |
2008 | Alman Açık | Sho Sasaki | 22–20, 21–5 | kazanan |
2010 | Makao Açık | Lee Chong Wei | Eşleşme yok | İkinci |
2011 | İsviçre Açık | Park Sung-hwan | 21–17, 9–21, 17–21 | İkinci |
2011 | Tayland Açık | Chen Long | 8–21, 19–21 | İkinci |
2011 | Makao Açık | Du Pengyu | 17–21, 21–11, 21–18 | kazanan |
2011 | Kore Grand Prix Altın | Shon Wan-ho | 21–18, 21–16 | kazanan |
2012 | İsviçre Açık | Chen Jin | 21–14, 9–21, 17–21 | İkinci |
2013 | Kore Grand Prix Altın | Hong Ji-hoon | 21–18, 21–12 | kazanan |
2014 | Kanada Açık | Ng Ka Long | 21–16, 21–14 | kazanan |
2014 | Kore Grand Prix'si | Lee Dong-keun | 18–21, 22–24 | İkinci |
2015 | Malezya Ustaları | Jeon Hyeok-jin | 19–21, 21–13, 21–15 | kazanan |
2015 | Yeni Zelanda Açık | Qiao Kutusu | 21–12, 21–14 | kazanan |
2015 | Vietnam Açık | Tommy Sugiarto | 19–21, 19–21 | İkinci |
2015 | Tayland Açık | İhsan Mevlana Mustofa | 21–17, 22–24, 21–8 | kazanan |
2015 | Kore Ustaları | Lee Dong-keun | 21–17, 14–21, 14–21 | İkinci |
2015 | ABD Grand Prix'si | Rajiv Ouseph | 21–19, 21–12 | kazanan |
2016 | Tayland Ustaları | Hu Yun | 21–18, 21–19 | kazanan |
2016 | Kanada Açık | B. Sai Praneeth | 12–21, 10–21 | İkinci |
2016 | ABD Açık | Kanta Tsuneyama | 24–22, 21–8 | kazanan |
2017 | Malezya Ustaları | Ng Ka Long | 21–14, 15–21, 9–10 emekli | İkinci |
- BWF Grand Prix Altın turnuvası
- BWF ve IBF Grand Prix turnuvası
BWF International Challenge / Series (5 şampiyonluk, 3 ikincilik)
Tek erkekler
Yıl | Turnuva | Karşı taraf | Puan | Sonuç |
---|---|---|---|---|
2000 | İsveç Açık | Rasmus Wengberg | 12–15, 11–15 | İkinci |
2000 | Waitakere Uluslararası | Rio Suryana | 15–8, 15–0 | kazanan |
2005 | Tayland Uydu | Shon Seung-mo | 5–15, 3–15 | İkinci |
2014 | Sri Lanka Uluslararası | Anand Pawar | 17–21, 21–10, 21–15 | kazanan |
2014 | Endonezya Uluslararası | Jonatan Christie | 11–10, 9–11, 5–11, 11–8, 11–3 | kazanan |
2014 | Malezya Uluslararası | Tan Chun Seang | 17–21, 21–16, 21–11 | kazanan |
2015 | Tayland Uluslararası | Suppanyu Avihingsanon | 21–13, 21–10 | kazanan |
2019 | Güney Avustralya Uluslararası | Ng Tze Yong | 21–23, 1-5 emekli | İkinci |
- BWF International Challenge turnuvası
- BWF International Series turnuvası
Referanslar
Dış bağlantılar
- Lee Hyun-il , BWF .tournamentsoftware.com'da
- Lee Hyun-il , BWFbadminton.com'da