67. Venedik Uluslararası Film Festivali - 67th Venice International Film Festival
yer | Venedik , İtalya |
---|---|
Kurulmuş | 1932 |
Ödüller |
Altın Aslan - Somewhere Silver Lion - Álex de la Iglesia ( A Sad Trumpet Ballad ) |
Festival tarihi | 1-11 Eylül 2010 |
İnternet sitesi | İnternet sitesi |
Yıllık 67 Venedik Uluslararası Film Festivali düzenlenen Venedik , İtalya, 1'den 11 Eylül 2010. Amerikalı yönetmen ve senarist gerçekleşti Quentin Tarantino Jüri başkanı oldu. Festivalin açılış filmi oldu Darren Aronofsky 'ın Black Swan ve kapanış filmi oldu Julie Taymor ' ın Tempest . John Woo , Festivalin başlamasından önce Yaşam Boyu Başarı dalında Altın Aslan ödülüne layık görüldü.
Altın Aslan İyi Film In Yarışması için verildi Somewhere yönettiği, Sofia Coppola . Gümüş Aslan İyi Yönetmen Ödülü verildi Álex de la Iglesia için, A Sad Trompet Türküsü . En fazla bir ana ödül almak için bir film sınırlandırılması geleneğine sahip bir mola olarak, Jüri Özel Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu ( Volpi Cup ) aynı filmde, gitti Jerzy Skolimowski 'ın Essential Killing . Geçmişte hiçbir filme iki büyük ödül verilmemişti. Jüriyi temsilen Amerikalı yönetmen Quentin Tarantino , kuralları değiştirmesi için Festival başkanı Marco Müller'e başvurdu . Bu kural değişikliği, Festivalin gelecekteki baskıları için uygulanmaya devam ediyor.
Festivalin ardından İtalyan film eleştirmeni Paolo Mereghetti , jürinin ödüllendirmede aldığı kararları eleştirdi ve Tarantino'yu kayırmakla suçlayarak seçti. Suçlamayı reddetti.
Jüriler
67. Venedik Uluslararası Film Festivali'nin uluslararası jürileri şu şekilde oluşturuldu:
Ana Yarışma (Venezia 67)
- Quentin Tarantino , Amerikalı yönetmen, yazar ve oyuncu (Jüri Başkanı)
- Guillermo Arriaga , Meksikalı yazar, senarist, yönetmen ve yapımcı
- Ingeborga Dapkunaite , Litvanyalı tiyatro ve sinema oyuncusu
- Arnaud Desplechin , Fransız yönetmen ve senarist
- Danny Elfman , Amerikalı besteci, şarkıcı, söz yazarı ve plak yapımcısı
- Luca Guadagnino , İtalyan film yönetmeni
- Gabriele Salvatores , İtalyan yönetmen ve senarist
Ufuklar (Orizzonti)
- Shirin Neshat , İranlı görsel sanatçı (film, video, fotoğraf) (Başkan)
- Raja Amari , Tunuslu yönetmen ve senaryo yazarı
- Lav Diaz , Filipinli bağımsız film yapımcısı
- Avusturya Film Müzesi müdürü Alexander Horwath, Viyana'nın eski yönetmeni
- Pietro Marcello , İtalyan yönetmen
Opera Prima (İlk Film için "Luigi de Laurentiis" Ödülü)
- Fatih Akın , Alman yönetmen, senarist ve yapımcı (Başkan)
- Nina Lath Gupta, Hindistan Ulusal Film Geliştirme Kurumu'nun Hintli yetkilisi
- Stanley Kwan , Hong Kong yönetmen ve yapımcı
- Samuel Maoz , İsrailli yönetmen
- Jasmine Trinca , İtalyan oyuncu
Controcampo Italiano
- Valerio Mastandrea , İtalyan film, sahne ve TV oyuncusu (Başkan)
- Susanna Nicchiarelli, İtalyan yönetmen, senarist ve oyuncu
- Dario Edoardo Viganò , Vatikan Televizyon Merkezi Direktörü
Persol 3-D
- Shimizu Takashi , Japon film yapımcısı (Başkan)
- Jim Hoberman , Amerikan film eleştirmeni ve akademisyen
- David Zamagni, İtalyan yönetmen ve film yapımcısı
Resmi seçim
Mücadelede
Leone d'oro (Altın Aslan) ödülünü kazandı Somewhere yönettiği, Sofia Coppola , beğenilen Amerikalı yönetmen kızı olarak Coppola'nın çocukluk dayanmaktadır bir film Francis Ford Coppola . Ödülü veren jüri başkanı Quentin Tarantino , filmi "kalplerimizde, zihnimizde, sevgimizde büyüdü ve büyüdü" diyerek selamladı. Jürinin kararı oybirliğiyle alındı. Ödülü aldıktan sonra Coppola, "bana öğrettiği" için babasına kredi verdi. Rus filmi Silent Souls ve Şili yapımı Post Mortem filmi ödülün favorileri olarak kabul edildi.
Ödül için şu filmler yarıştı:
- Vurgulanan başlık , Altın Aslan kazananını gösterir.
Rekabet dışı
Aşağıdaki filmler yarışma dışı gösterildi.
Ufuklar
2010 yılından itibaren dünya sinemasındaki yeni trendlere adanmış bu bölüm, tüm "ekstra format" işlere açıldı ve bunun için dört yeni ödül belirlendi.
Gelecek filmler
Uzun metrajlı kurgu ve tarih filmleri | |||
---|---|---|---|
İngilizce başlık | Orjinal başlık | Yönetmen (ler) | Üretim ülkesi |
Gaz Karşıtı Cilt | Bangdokpi | Gök ve Güneş Kim | Güney Kore |
Daha iyi hayat | Isaac Julien | Birleşik Krallık, Çin | |
Caracremada | Lluís Galter | ispanya | |
Soğuk balık | Tsumetai nettaigyo | Sion Sono | Japonya |
Dharma Silahları | Dharma Guns (La ardıl Starkov) | FJ Ossang | Fransa, Portekiz |
Muşmula Ağacının Yanındaki Ev | Malavoglia | Pasquale Scimeca | İtalya |
Gelecekte (52´) | En El Futuro | Mauro Andrizzi | Arjantin |
Jean Gentil | Laura Amelia Guzmán ve Israel Cárdenas | Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Almanya | |
Nainsukh | Amit Dutta | İsviçre, Hindistan | |
Hiçbir Yerden Haberler | Paul Morrissey | Amerika Birleşik Devletleri | |
Oki'nin Filmi (Kapanış Filmi) | Oki-Eui Young-Hwa | Hong Sang-soo | Güney Kore |
Uyuyan Güzel (Açılış Filmi) | La belle endormie | Catherine Breillat | Fransa |
Goliath Yaz | Verano de Goliat | Nicolás Pereda | Meksika, Kanada |
Kılıç ve Gül | Bir Espada ea Rosa | João Nicolau | Portekiz, Fransa |
Uzun metrajlı belgeseller | |||
---|---|---|---|
Başlık | Yönetmen (ler) | Üretim ülkesi | |
Solma (deneysel film, 58´) | Olivier Zabat | Fransa | |
Unutulmuş Alan | Noel Burh, Allan Sekula | Hollanda, avusturya | |
Misafir | José Luis Guerin | ispanya | |
K.364 Trenle Yolculuk [Rekabet Dışı] | Douglas Gordon | Birleşik Krallık, Fransa | |
Dokuz Muses | John Akomfrah | Birleşik Krallık, Gana | |
Per questi stretti morire (Ovvero cartografia di una passione) | Giuseppe M. Gaudino , Isabella Sandri | İtalya | |
İnancı Yeniden İnşa Etmek ( Xifang Qu Ci Bu Yuan ) | Wenhai Huang | Çin | |
Harabelerde Robinson | Patrick Keiller | Birleşik Krallık | |
El sicario Oda 164 | Gianfranco Rosi | Fransa, italya | |
Komünistken ( Sheoeyin kenna ) | Maher Abi Samra | Lübnan, Fransa, BAE | |
Zelal | Marianne Khoury, Mustapha Hasnaoui | Mısır, Fransa |
- Vurgulanan başlık , Uzun Metrajlı Film için Orizzonti Ödülü'nü gösterir.
Kısa ve orta uzunlukta filmler
Kısa ve orta uzunlukta kurgu filmleri | |||
---|---|---|---|
Başlık | Süresi | Yönetmen (ler) | Ülke |
21 Gram ( 21 Ke ) (animasyon) | 29 ' | Xun Sun | Çin |
720 Derece | 5 ' | Ishtiaque Zico | Bangladeş |
Ajan | 12 ' | Vincent Gallo | Amerika Birleşik Devletleri |
Casus Belli | 11 ' | Georgios Zois | Yunanistan |
Elmaslar ( Brilianty ) | 26 ' | Rustam Khamdamov | Rusya |
Dış Dünya (animasyon) | 15 ' | David Oreilly | Almanya |
Dört Mevsim ( Nok Ka Mhin ) | 11 ' | Chaisiri Jiwarangsan | Tayland |
John's Gone | 21 ' | Josh ve Benny Safdie | Amerika Birleşik Devletleri |
Leopar [Rekabet Dışı] | 20 ' | Isaac Julien | Birleşik Krallık, İtalya |
Henry Darger'in Yaşamı ve Ölümü ( Lif og Daudi Henry Darger ) | 6 ' | Bertrand Mandico | Fransa, İzlanda |
Bir Odadaki Adam | 6 ' | Rafael Palacio Illingworth | ABD, Meksika, İsviçre |
Bahar Mekaniği ( Haru No Shikumi ) (animasyon) | 5 ' | Atsushi Wada | Japonya |
Dışarı ( Tse ) | 35 ' | Roee Rosen | İsrail |
Painéis de São Vicente de Fora, visão poética | 16 ' | Manoel De Oliveira | Portekiz |
El Pozo | 8 ' | Guillermo Arriaga | Meksika |
Kızıl Dünya ( Chi Di ) | 21 ' | Clara Hukuku | Hong Kong, Avustralya |
Kadın ben | 20 ' | Nuntanat Duangtisarn | Tayland |
Kısa ve orta uzunlukta deneysel filmler | |||
---|---|---|---|
Başlık | Süresi | Yönetmen (ler) | Ülke |
Atom | 30 ' | Markus Loeffler, Andrée Korpys | Almanya |
Les Barbares | 5 ' | Jean Gabriel Périot | Fransa |
Soğuk Kil, Boşluk ... | 7 ' | Sj. Ramir | Yeni Zelanda |
Gelecek Yerler | 25 ' | Peter Tscherkassky | Avusturya |
Bir Böceğin Ölümü ( Erään Hyönteisen Tuho ) | 7 ' | Hannes Vartiainen, Pekka Veikkolainen | Finlandiya |
Diane Wellington | 15 ' | Arnaud Des Pallières | Fransa |
Fütürist | 4 ' | Emily Richardson | Birleşik Krallık |
ev | 9 ' | Doug Aitken | Amerika Birleşik Devletleri |
İlham ( Voodhushevlenie ) | 45 ' | Galina Myznikova, Sergey Provorov | Rusya |
La linea generale | 16 ' | Oleg Tcherny | Fransa |
Çatı Katı [Rekabet Dışı] | 16 ' | Ken Jacobs | Amerika Birleşik Devletleri |
Mc Mclean, Yeni Başlayanlar İçin Sihir | 20 ' | Jesse Mclean | Amerika Birleşik Devletleri |
Fare Sarayı | 10 ' | Harald Hund, Paul Horn | Avusturya |
O mundo è belo | 9 ' | Luiz Güzel | Brezilya |
Non si può nulla contro il vento | 6 ' | Yassı platform | İtalya |
Gölge Kesmeleri | 5 ' | Martin Arnold | Avusturya |
Stardust | 20 ' | Nicolas Provost | Belçika |
Zayıf Rot Ön ( Slabyj Rot Ön ) | 12 ' | Victor Alimpiev | Rusya |
Kısa ve orta uzunlukta belgesel | |||
---|---|---|---|
Başlık | Süresi | Yönetmen (ler) | Ülke |
Il Capo | 15 ' | Yuri Ancarani | İtalya |
Kabuk ( Qiao ) | 13 ' | Wenhai Huang | Çin |
Un Anno Dopo - Progetto Hafıza Avcıları [Rekabet Dışı] | 22 ' | Carlo Liberatore, ao | İtalya |
Geleceğin Arkeolojisi | 20 ' | Armin Linke, Francesco Mattuzzi | İtalya, Almanya |
Rubik Yolunda ( Pa Rubika Celu ) | 30 ' | Laila Pakalnina | Letonya |
Yorulmak bilmez | 7 ' | Ruth Jarman, Joe Gerhardt | Ekvador, İngiltere |
Meyveler Nasıl Seçilir ( Miten Marjoja Poimitaan ) | 19 ' | Elina Talvensaari | Finlandiya |
Gelecek Kapitalizm Olmayacak | 19 ' | Sasha Pirker | Avusturya |
- Vurgulanan başlıklar , Kısa Film ve Orta uzunlukta kazananlar için Orizzonti Ödüllerini gösterir.
Controcampo Italiano
Bu bölümde "İtalyan sinemasındaki yeni trendleri" temsil eden aşağıdaki filmler gösterildi:
Mücadelede
Gelecek filmler | ||
---|---|---|
İngilizce başlık | Orjinal başlık | Yönetmen (ler) |
20 Sigara | 20 Sigarette | Aureliano Amadei |
İlk Ödev | Il Primo Incarico | Giorgia Cecere |
Paradisco'ya | Paola Randi | |
Kayıp Öpücükler (Açılış Filmi) | Ben baci mai dati | Roberta Torre |
Yok (belgesel) | Ma che storia ... | Gianfranco Pannone |
Tajabone | Salvatore Mereu | |
Bir kadın | Giada Colagrande |
Kısa filmler | ||
---|---|---|
Başlık | Min. | Yönetmen (ler) |
Achille | 19 ' | Giorgia Farina |
Bassa Marea | 15 ' | Roberto De Paolis |
Come Un Soffio | 7 ' | Michela Cescon |
Niente Orchidee | 14 ' | Simone Godano, Leonardo Godano |
Sposerò Nichi Vendola | 16 ' | Andrea Costantino |
- Vurgulanan başlık , Controcampo Italiano Ödülü sahibini gösterir.
Yarışma dışı - Uzun metrajlı filmler ve belgeseller
Başlık | Tür | Yönetmen (ler) | Ülke |
---|---|---|---|
Flaiano: Il meglio è passato | Belgesel | Giancarlo Rolandi, Steve Della Casa | İtalya |
Fughe e approdi | Belgesel | Giovanna Taviani | |
Yaz Sonu ( Tarda malikanesi ) | Dram | Antonio Di Trapani, Marco De Angelis | |
Il Loro Natale | Belgesel | Gaetano Di Vaio | |
Se hai una montagna di neve, tienila all'ombra | Belgesel | Elisabetta Sgarbi, Eugenio Lio | |
Bölüm 54 | Belgesel | Monica Maggioni | İtalya, ABD |
İtalyan komedi retrospektif
Aşağıdaki filmler , 1937-1988 yıllarını kapsayan, İtalyan komedisinin The State of Things başlıklı retrospektif bölümünün bir parçası olarak gösterildi .
Özerk bölümler
Venedik Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası
25. Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası için aşağıdaki filmler seçildi:
Mücadelede | |||
---|---|---|---|
İngilizce başlık | Orjinal başlık | Yönetmen (ler) | Ülke |
Karanlıktan korkmak | Hai paura del buio | Massimo Coppola | İtalya |
Melek ve Tony | Angèle et Tony | Alix Delaporte | Fransa |
Ötesinde | Svinalängorna | Pernilla Ağustos | İsveç |
Baba | Oca | Vlado Škafar | Slovenya |
Vatan | Hora Proelefsis | Syllas Tzoumerkas | Yunanistan |
Martha | Marcelino Islas Hernández | Meksika | |
Naomi | Hitparzut X | Eitan Zur | İsrail |
Özel Etkinlikler - Müsabaka dışı | ||||
---|---|---|---|---|
Sıralanmak | İngilizce başlık | Orjinal başlık | Yönetmen (ler) | Ülke |
Açılış filmi | İtalyan Gecesi | Notte Italiana | Carlo Mazzacurati | İtalya |
Kapanış filmi | Gelin Mahallesi | Limbunan | Gutierrez Mangansakan II | Filipinler |
Venedik Günleri
Venedik Günleri'nin (Giornate Degli Autori) 7. baskısı otonom bölüm için aşağıdaki filmler seçildi:
Mücadelede | |||
---|---|---|---|
İngilizce başlık | Orjinal başlık | Yönetmen (ler) | Üretim ülkesi |
Dünyasız Cennet | Cielo Senza Terra | Giovanni Maderna ve Sara Pozzoli | İtalya |
Sirk Columbia | Cirkus Columbia | Danis Tanović | Bosna Hersek, ao |
Çoğunluk | Cogunluk | Seren Yüce | Türkiye |
Ve Dünyada Barış | Terra pax'ta et | Matteo Botrugno ve Daniele Coluccini | İtalya |
Yeşil Kan | Il sangue verde | Andrea Segre | İtalya, Fransa |
Incendies | Denis Villeneuve | Kanada, Fransa | |
Kara Aşk | L'amore buio | Antonio Capuano | İtalya |
Balıkların Yaşamı | La vida de los peces | Matías Bize | Şili, Fransa |
Ölüm Anında Yaşam (belgesel) | La vita al tempo della morte | Andrea Caccia | İtalya |
Buz Parçası | Le bruit des glaçons | Bertrand Blier | Fransa |
Lisetta Carmi, Yoldaki Ruh (belgesel) | Lisetta Carmi, cammino'da un'anima | Daniele Segre | İtalya |
Okyanus Siyahı | Noir océan | Marion Hänsel | Belçika, Almanya, Fransa |
Aradaki Yer | Notre étrangère | Sarah Bouyain | Fransa, Burkina Faso |
Küçük Sesler (belgesel, animasyon) | Pequeñas vokalleri | Jairo Eduardo Carrillo ve Oscar Andrade | Kolombiya |
Yok | Scena del crimine (belgesel) | Walter Stokman | Hollanda, İtalya |
Akordeon (kısa) | Jafar Panahi | İtalya, Brezilya, Fransa, İsviçre | |
Mutlu Şair | Paul Gordon | Amerika Birleşik Devletleri |
Lux Ödülü | |||
---|---|---|---|
İngilizce başlık | Orjinal başlık | Yönetmen (ler) | Üretim ülkesi |
Platon Akademisi | Akadimia Platonos | Filippos Tsitos | Yunanistan, Almanya |
Ayrıldığımızda | Die Fremde | Feo Aladağ | Almanya |
Yasadışı | Yasadışı | Olivier Masset-Depasse | Belçika, Lüksemburg, Fransa |
Ödüller
Festivalin 67.'sinden başlayarak, Orizzonti bölümü için dört yeni ödül belirlendi : Orizzonti Ödülü (uzun metrajlı filmler için), Jüri Özel Orizzonti Ödülü (uzun metrajlı filmler için), Orizzonti Kısa Filmler Ödülü ve Orizzonti Ödülü Orta uzunlukta Filmler.
Resmi seçim
Festivalde aşağıdaki Resmi seçim ödülleri verildi:
Rekabette (Venezia 67)
- Altın Aslan : Somewhere tarafından Sofia Coppola
- En İyi Yönetmen Gümüş Aslan : Balada triste de trompeta için Álex de la Iglesia (A Sad Trumpet Ballad)
- Jüri Özel Ödülü : Temel Öldürme , Jerzy Skolimowski
- En İyi Erkek Oyuncu Volpi Kupası : Essential Killing için Vincent Gallo
- En İyi Kadın Oyuncu Volpi Kupası : Attenberg için Ariane Labed
- En iyi yükselen aktör veya oyuncu için Marcello Mastroianni Ödülü : Black Swan için Mila Kunis
- En İyi Görüntü Yönetmeni Altın Osella : Mikhail Krichman için Sessiz Souls ( Ovsyanki )
- En İyi Senaryo dalında Altın Osella : A Sad Trumpet Ballad için Álex de la Iglesia ( Balada triste de trompeta )
- Genel Çalışma için Özel Aslan: Monte Hellman
Ufuklar (Orizzonti)
- Orizzonti Ödülü: Verano de Goliat - Nicolás Pereda
- Jüri Özel Jüri Orizzonti Ödülü: The Forgotten Space , Noël Burch ve Allan Sekula
- Kısa Filmler için Orizzonti Ödülü: Peter Tcherkassky'den Gezilecek Yerler
- Orta Uzunlukta Filmler için Orizzonti Ödülü: Tse ( Out ), Roee Rosen
- Özel Mansiyon: Jean Gentil , Laura Amelia Guzmán ve Israel Cárdenas
- Avrupa Film Ödülleri için Venedik Kısa Film Adayı: The External World by David Oreilly (Horizons jürisi tarafından verildi)
Controcampo Italiano
- En İyi Film: 20 Sigara , Aureliano Amadei
- Özel Mansiyon: Vinicio Marchioni 20 Sigaradaki rolüyle
Özel ödüller
- Yaşam boyu başarı için Altın Aslan: John Woo
- Jaeger-Le Coultre Film Yapımcısına Zafer Ödülü: Mani Ratnam
- Persol 3-D En İyi Stereoskopik Film Ödülü: Avatar , James Cameron
- L'Oréal Paris Sinema Ödülü: Vittoria Puccini
Özerk bölümler
Özerk bölümlerin filmlerine aşağıdaki resmi ve yardımcı ödüller verildi:
Venedik Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası
- "Kaliteli sinema için Veneto Bölgesi" Ödülü: Beyond ( Svinalängorna ), Pernilla August
- Christopher D. Smithers Vakfı Özel Ödülü: Beyond by Pernilla August
Venedik Günleri (Giornati degli Autori)
- Geleceğin Aslanı
- İlk Film için Luigi de Laurentis Ödülü: Cogunluk (Çoğunluk) - Seren Yüce
- Label Europa Cinemas Award: Bertrand Blier'den ( Le bruit des glaçons ) tarafından The Clink of Ice
- Özel Mansiyon: Incendies , Denis Villeneuve
- Biografilm Lancia Ödülü: Incendies , Denis Villeneuve
- Lanterna Magica Ödülü (Cgs): Dark Love ( L'amore buio ), Antonio Capuano
- FEDIC Ödülü: Dark Love - Antonio Capuano
- Özel Mansiyon: Massimo Coppola'dan Korkan Karanlık ( Hai paura del buio )
- AIF Forfilmfest Ödülü: Dark Love - Antonio Capuano
- Gianni Astrei Ödülü: Dark Love - Antonio Capuano
- Cinema.Doc - Venedik Günleri Seçkisi: Il Sangue verde , Andrea Segre
Diğer teminat ödülleri
Resmi seçkideki filmlere aşağıdaki yardımcı ödüller verildi:
-
FIPRESCI Ödülü :
- En İyi Film (Ana yarışma): Silent Souls ( Ovsyanki ) - Aleksei Fedorchenko
- En İyi Film (Ufuklar): El sicario Room 164 - Gianfranco Rosi (Horizons)
-
SIGNIS Ödülü : Meek's Cutoff , Kelly Reichardt
- Özel Mansiyon: Aleksei Fedorchenko'dan Sessiz Ruhlar
-
Francesco Pasinetti Ödülü (SNGCI) :
- En İyi Film: 20 Cigarettes , Aureliano Amadei (Controcampo Italiano)
- En iyi kadın oyuncu: Alba Rohrwacher için Asal Sayılar The Yalnızlık
- CICAE Ödülü: Catherine Breillat'tan Sleeping Beauty ( La belle endormie )
- Leoncino d'oro Agiscuola Ödülü: Barney's Version , Richard J. Lewis
- UNICEF için Sinema Ödülü: Julian Schnabel tarafından Miral
- La Navicella - Venezia Sinema Ödülü: The Ditch ( Jiabiangou ), Wang Bing
- CICT UNESCO Enrico Fulchignoni Ödülü: Miral , Julian Schnabel
- Biografilm Lancia Ödülü:
- I'm Still Here , Casey Affleck (Rekabet dışı)
- A Letter to Elia tarafından Martin Scorsese ve Kent Jones (yarışma dışı)
- Surviving Life ( Prezit svuj zivot ), Jan Švankmajer (Yarışma dışı)
- Aureliano Amadei'den 20 Sigara (Controcampo Italiano)
- El Sicario - Gianfranco Rosi tarafından Oda 164 (Ufuklar)
- Nazareno Taddei Ödülü: Aleksei Fedorchenko'dan Sessiz Ruhlar
- CinemAvvenire Ödülü: Essential Killing - Jerzy Skolimowski
- CinemAvvenire "Il cerchio non è rotondo" Ödülü: Cirkus Columbia , Danis Tanović
- Fırsat Eşitliği Ödülü: Abdellatif Kechiche'den Black Venus ( Vénus noire )
- Future Film Festival Digital Award: Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame by Tsui Hark
- Özel Mansiyon: Zebra 2: Zebra City Saldırı & 13 Assassins tarafından Miike Takashi
- Brian Ödülü: Roberta Torre'den Lost Kisses ( I baci mai dati )
- Queer Lion Ödülü : Gelecekte ( En el futuro ), Mauro Andrizzi (Ufuklar)
- Arca Cinemagiovani Ödülü:
- En İyi Film: A Sad Trumpet Ballad ( Balada triste de trompeta ) - Álex de la Iglesia
- Roberto Bognanno Ödülü: potiche tarafından François Ozon
- Lina Mangiacapre Ödülü: Attenberg , Athina Rachel Tsangari
- Özel Mansiyon: Akordeon için Jafar Panahi (kısa)
- İngiltere - İtalya Yaratıcı Endüstriler Ödülü - En İyi Yenilikçi Bütçe: Tajabone, Salvatore Mereu (Controcampo Italiano)
- Fondazione Mimmo Rotella: La pecora nera by Ascanio Celestini
- Premio Selezione Cinema.Doc - Resmi Seçim: El sicario odası 164 , Gianfranco Rosi (Horizons)
- Altın Fare: Sessiz Ruhlar , Aleksei Fedorchenko
- Gümüş Fare: Incendies , Denis Villeneuve