2012–13 Eurocup Basketbol - 2012–13 Eurocup Basketball
Eurocup | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mevsim | 2012–13 | ||||||||||||
Takımlar | 32 | ||||||||||||
Tarih | 6 Kasım 2012 - 13 Nisan 2013 | ||||||||||||
Nihai pozisyonlar | |||||||||||||
Şampiyonlar |
Lokomotiv-Kuban 1. şampiyonluk |
||||||||||||
İkinciler | Uxúe Bilbao | ||||||||||||
Ödüller | |||||||||||||
MVP | Nick Calathes | ||||||||||||
Final MVP'si | Richard Hendrix | ||||||||||||
Yükselen yıldız | Bojan Dubljević | ||||||||||||
Yılın Koçu | Fotis Katsikaris | ||||||||||||
İstatistik liderleri | |||||||||||||
| |||||||||||||
← 2011–12
2013–14 →
|
2012–13 Eurocup Basketball , erkek profesyonel basketbol kulüpleri EuroCup için Avrupa'nın ikinci kademe düzeyindeki uluslararası yarışmasının 11. baskısıydı . EuroCup, EuroLeague'in bir seviye altında olan Avrupa çapında lig seviyesidir . Bu yarışmanın galibi, gelecek sezon EuroLeague'in grup aşamasında bir yer kazandı.
Bu sürümde, yarı finaller ev ve deplasman serilerinde, final ise tek maçta oynandı. Eurocup Eleme Turları silindi.
Nihai oyun oynanan Spiroudome'deki içinde Charleroi , Belçika .
Takımlar
Eurocup Normal Sezonuna 32 takım katıldı:
- Toplam 25 takım , yerel yarışmalardaki sonuçlarıyla veya bir joker kartla 32 takımdan oluşan normal sezona doğrudan hak kazandı.
- Kalan 7 takım Euroleague eleme turlarının kaybedenleri ile doldu.
- Bold , bu takımların Euroleague eleme turlarından kaybedenler olarak kalifiye olduğunu gösterir .
- ^ Bir Stelmet Zielona Góra, VAP Kolossos'un rıhtımından istifa etmesinden sonra Eurocup'a katıldı .
- ^ B Cajasol Sevilla, Lagun Aro GBC'nin rıhtımından istifa etmesinden sonra Eurocup'a katıldı .
- ^ C Budivelnik Kiev, EiffelTowers Den Bosch'un rıhtımından istifaetmesindensonra Eurocup'a katıldı .
- ^ WC , bu takımların joker kart ile kalifiye olduğunu gösterir .
Çizmek
2012-13 Eurocup çekilişleri, Euroleague Eleme Turlarının oynanmasının ardından 9 Ekim Salı günü yapıldı .
Takımlar, Avrupa basketbol kulübü sıralamasındaki puanlarına göre sekiz takımdan dörde sıralandı .
Normal sezon
Her gruptan en iyi iki takım ilk 16'ya yükseldi. Maç günleri 7 Kasım, 14 Kasım, 27 Kasım, 5 Aralık ve 12 Aralık 2012 idi.
Eşitlikler |
---|
Normal Sezonun sonunda takımlar rekor seviyedeyse, aşağıdaki sırayla eşitlik bozmalar uygulandı:
|
Her grubun en iyi iki takımı Son 16'ya yükselir. |
Grup A
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Budivelnyk Kiev | 6 | 4 | 2 | 469 | 441 | +28 | |
2. | ČEZ Nymburk | 6 | 3 | 3 | 469 | 451 | +18 | 1–1 (+9) |
3. | Hapoel Migdal Kudüs | 6 | 3 | 3 | 473 | 475 | –2 | 1–1 (–9) |
4. | BC Prienai | 6 | 2 | 4 | 444 | 488 | -44 |
Grup B
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Uxúe Bilbao Basket | 6 | 6 | 0 | 490 | 421 | +69 | |
2. | KK Budućnost VOLI | 6 | 4 | 2 | 418 | 388 | +30 | |
3. | PBC Lukoil Akademik | 6 | 2 | 4 | 423 | 452 | -29 | |
4. | Belgacom Spirou | 6 | 0 | 6 | 397 | 467 | -70 |
C grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Triumph Lyubertsy | 6 | 6 | 0 | 505 | 473 | +32 | |
2. | BC VEF Rīga | 6 | 3 | 3 | 475 | 473 | +2 | |
3. | Le Mans Sarthe | 6 | 2 | 4 | 454 | 429 | +25 | |
4. | Artland Ejderhaları | 6 | 1 | 5 | 444 | 503 | -59 |
D Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Valencia BC | 6 | 5 | 1 | 520 | 439 | +81 | |
2. | Banvit BK | 6 | 4 | 2 | 522 | 485 | +37 | |
3. | s.Oliver Sepetleri | 6 | 3 | 3 | 460 | 509 | -49 | |
4. | MÖ Azovmash Mariupol | 6 | 0 | 6 | 455 | 524 | -69 |
Grup E
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | PBC Lokomotif-Kuban | 6 | 4 | 2 | 471 | 437 | +34 | 1–1 (+1) |
2. | Galatasaray Medical Park | 6 | 4 | 2 | 492 | 446 | +46 | 1–1 (–1) |
3. | BC Donetsk | 6 | 3 | 3 | 461 | 459 | +2 | |
4. | Trefl Sopot | 6 | 1 | 5 | 460 | 542 | -82 |
F Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC UNICS Kazan | 6 | 5 | 1 | 481 | 442 | +39 | |
2. | Stelmet Zielona Góra | 6 | 3 | 3 | 477 | 446 | +31 | |
3. | BC Telenet Oostende | 6 | 2 | 4 | 464 | 482 | -18 | 1–1 (+18) |
4. | Panionios BC | 6 | 2 | 4 | 466 | 518 | -52 | 1–1 (–18) |
G Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Spartak Saint Petersburg | 6 | 6 | 0 | 468 | 389 | +79 | |
2. | Ratiopharm Ulm | 6 | 3 | 3 | 476 | 457 | +19 | 1–1 (+20) |
3. | Cholet Sepeti | 6 | 3 | 3 | 444 | 456 | -12 | 1–1 (–20) |
4. | KK Cibona | 6 | 0 | 6 | 414 | 500 | -86 |
H Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Crvena Zvezda Telekom | 6 | 5 | 1 | 556 | 515 | +41 | |
2. | Cajasol Sevilla | 6 | 3 | 3 | 483 | 471 | +12 | |
3. | Orléans Loiret | 6 | 2 | 4 | 465 | 478 | -13 | 2–0 |
4. | Dinamo Sassari | 6 | 2 | 4 | 516 | 556 | -40 | 0-2 |
Son 16
Son 16 aşaması 9 Ocak'ta başladı.
Takımlar Son 16 aşamanın sonunda rekor seviyedeyse, aşağıdaki sıraya göre eşitlik bozmalar uygulandı:
- Bire bir kayıt.
- Baştan başa nokta farkı.
- Son 16 aşamada nokta farkı.
- Son 16 aşamada kazanılan puanlar.
- Her Son 16 aşama maçında atılan puanların ve izin verilen puanların bölümlerinin toplamı.
Her grubun en iyi iki takımı çeyrek finale yükselir. |
I Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC Budivelnyk Kiev | 6 | 4 | 2 | 486 | 478 | +8 | |
2. | KK Budućnost VOLI | 6 | 3 | 3 | 456 | 436 | +20 | 1–1 (+7) |
3. | Banvit BK | 6 | 3 | 3 | 477 | 479 | –2 | 1–1 (–7) |
4. | BC Triumph Lyubertsy | 6 | 2 | 4 | 478 | 504 | -26 |
J Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Uxúe Bilbao Basket | 6 | 4 | 2 | 470 | 454 | +16 | 2–0 |
2. | Valencia BC | 6 | 4 | 2 | 511 | 462 | +49 | 0-2 |
3. | BC VEF Rīga | 6 | 3 | 3 | 508 | 480 | +28 | |
4. | ČEZ Nymburk | 6 | 1 | 5 | 425 | 518 | -93 |
K Grubu
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | PBC Lokomotif-Kuban | 6 | 5 | 1 | 515 | 475 | +40 | |
2. | BC Spartak Saint Petersburg | 6 | 3 | 3 | 456 | 411 | +45 | 2–0 |
3. | Stelmet Zielona Góra | 6 | 3 | 3 | 465 | 502 | -37 | 0-2 |
4. | Cajasol Sevilla | 6 | 1 | 5 | 427 | 475 | -48 |
Grup L
Takım | Pld | W | L | PF | PA | Diff | Mola, tenis terimi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC UNICS Kazan | 6 | 4 | 2 | 461 | 443 | +18 | |
2. | Ratiopharm Ulm | 6 | 3 | 3 | 516 | 496 | +20 | 1–1 (+5) |
3. | Galatasaray Medical Park | 6 | 3 | 3 | 459 | 459 | 0 | 1–1 (–5) |
4. | Crvena Zvezda Telekom | 6 | 2 | 4 | 476 | 514 | -38 |
Eleme turu
Parantez
Çeyrek finaller | Yarı finaller | Finaller | ||||||||||||||
Uxúe Bilbao | 81 | 101 | 182 | |||||||||||||
ratiopharm Ulm | 81 | 78 | 159 | |||||||||||||
Uxúe Bilbao | 93 | 75 | 168 | |||||||||||||
Budivelnyk | 83 | 53 | 136 | |||||||||||||
Budivelnyk | 72 | 73 | 145 | |||||||||||||
13 Nisan - Charleroi | ||||||||||||||||
Spartak St. Petersburg | 83 | 56 | 139 | |||||||||||||
Uxúe Bilbao | 64 | |||||||||||||||
Lokomotiv Kuban | 75 | |||||||||||||||
UNICS | 70 | 71 | 141 | |||||||||||||
Valencia | 80 | 68 | 148 | |||||||||||||
Valencia | 87 | 68 | 155 | |||||||||||||
Lokomotiv Kuban | 97 | 63 | 160 | |||||||||||||
Lokomotiv Kuban | 72 | 90 | 162 | |||||||||||||
Budućnost VOLI | 54 | 65 | 119 | |||||||||||||
Çeyrek finaller
Çeyrek finaller, toplam puana göre belirlenen iki ayaklı beraberliklerdi. İlk etaplar 6 Mart'ta oynandı ve geri dönüş ayakları 13 Mart'ta oynandı. Her beraberlikte "1. Takım" olarak listelenen grup galibi ikinci ayağa ev sahipliği yaptı.
Takım 1 | Agg. | Takım 2 | 1. maç | 2. maç |
---|---|---|---|---|
Budivelnyk | 145 –139 | Spartak St. Petersburg | 72– 83 | 73 –56 |
Uxúe Bilbao | 182 –163 | ratiopharm Ulm | 81– 85 | 101 - 78 |
Lokomotiv Kuban | 162 - 119 | Budućnost VOLI | 72 -54 | 90 - 65 |
UNICS | 141– 148 | Valencia | 70– 80 | 71 –68 |
Yarı finaller
Yarı finaller, toplam puana göre belirlenen iki ayaklı bağlardı. İlk etaplar 20 Mart'ta, dönüş ayakları ise 26–27 Mart'ta oynandı. "Takım # 1" olarak listelenen Son 16'da bitiren takım, ikinci ayağa ev sahipliği yaptı.
Takım 1 | Agg. | Takım 2 | 1. maç | 2. maç |
---|---|---|---|---|
Uxúe Bilbao | 168 -136 | Budivelnyk | 93 –83 | 75 –53 |
Lokomotiv Kuban | 160 –155 | Valencia | 97 -87 | 63– 68 |
Final
Final 13 Nisan 2013'te Spiroudome , Charleroi , Belçika'da yapıldı .
13 Nisan 2013
21:00 |
Uxúe Bilbao | 64- 75 | Lokomotiv Kuban |
: Dörtte bir oranında Puanlama 17 -16, 13- 22 , 15- 16 , 19- 21 | ||
Puan : Vasileiadis 16 Rebs : Üç oyuncu 6 Asts : López 4 |
Puan: Hendrix 14 Rebs: Marić 10 Asts: Calathes 7 |
Spiroudome , Charleroi
Seyirci Sayısı: 3862 Hakemler: Fernando Rocha (POR), Tolga Şahin (ITA), Robert Lottermoser (GER) |
Eurocup 2013 Şampiyonu |
---|
PBC Lokomotiv Kuban Birinci başlık |
Bireysel istatistikler
Değerlendirme
Sıra | İsim Soyisim | Takım | Oyunlar | Değerlendirme | PIR |
---|---|---|---|---|---|
1. | Tywain McKee | BC Triumph Lyubertsy | 11 | 260 | 23.64 |
2. | Walter Hodge | Stelmet Zielona Góra | 12 | 269 | 22.42 |
3. | Chuck Davis | Banvit BK | 12 | 260 | 21.67 |
4. | Chuck Eidson | BC UNICS Kazan | 14 | 287 | 20.50 |
5. | John Bryant | Ratiopharm Ulm | 13 | 260 | 20.00 |
Puanlar
Sıra | İsim Soyisim | Takım | Oyunlar | Puanlar | PPG |
---|---|---|---|---|---|
1. | Walter Hodge | Stelmet Zielona Góra | 12 | 254 | 21.17 |
2. | Igor Rakočević | Crvena Zvezda Telekom | 11 | 215 | 19.55 |
3. | Chuck Davis | Banvit BK | 12 | 222 | 18.50 |
4. | Tywain McKee | BC Triumph Lyubertsy | 11 | 197 | 17.91 |
5. | Chuck Eidson | BC UNICS Kazan | 14 | 231 | 16.50 |
Ribaundlar
Sıra | İsim Soyisim | Takım | Oyunlar | Ribaundlar | RPG |
---|---|---|---|---|---|
1. | John Bryant | Ratiopharm Ulm | 13 | 117 | 9.00 |
2. | Aleks Marić | PBC Lokomotif Kuban | 14 | 104 | 7.43 |
3. | Oliver Stević | Stelmet Zielona Góra | 12 | 89 | 7.42 |
4. | Leo Lyons | Budivelnyk Kiev | 16 | 117 | 7.31 |
5. | Kyle Landry | BC Triumph Lyubertsy | 11 | 78 | 7.09 |
Asist
Sıra | İsim Soyisim | Takım | Oyunlar | Asist | APG |
---|---|---|---|---|---|
1. | Nick Calathes | PBC Lokomotif Kuban | 17 | 113 | 6.65 |
2. | Tywain McKee | BC Triumph Lyubertsy | 11 | 67 | 6.09 |
3. | Zack Wright | BC Spartak Saint Petersburg | 14 | 77 | 5,50 |
4. | Walter Hodge | Stelmet Zielona Góra | 12 | 65 | 5,42 |
5. | Mantas Kalnietis | PBC Lokomotif Kuban | 12 | 59 | 4.92 |
Ödüller
MVP Haftalık
Normal sezon
Hafta | oyuncu | Takım | PIR |
---|---|---|---|
1 | Matt Lojeski | BC Telenet Oostende | 34 |
2 | Sammy Mejia | Banvit BK | 35 |
Tywain McKee | BC Triumph Lyubertsy | 35 | |
3 | Tywain McKee (2) | BC Triumph Lyubertsy | 42 |
4 | Charles Davis | Banvit BK | 36 |
5 | Courtney Fells | Hapoel Migdal Kudüs | 41 |
6 | Derrick Brown | Lokomotif-Kuban | 39 |
En iyi 16
Hafta | oyuncu | Takım | PIR |
---|---|---|---|
1 | Čedomir Vitkovac | Budućnost VOLI | 40 |
2 | EJ Rowland | VEF Rīga | 36 |
3 | Čedomir Vitkovac (2) | Budućnost VOLI | 30 |
4 | John Bryant | Ratiopharm Ulm | 36 |
5 | Walter Hodge | Stelmet Zielona Góra | 42 |
6 | Walter Hodge (2) | Stelmet Zielona Góra | 39 |
Çeyrek finaller
Oyun | oyuncu | Takım | PIR |
---|---|---|---|
1 | John Bryant (2) | Ratiopharm Ulm | 30 |
2 | Simas Jasaitis | Lokomotif-Kuban | 28 |
Yarı finaller
Oyun | oyuncu | Takım | PIR |
---|---|---|---|
1 | Simas Jasaitis (2) | Lokomotif-Kuban | 33 |
2 | Stefan Marković | Valencia BC | 22 |
Eurocup MVP'si
Eurocup Finalleri MVP'si
Tüm Eurocup Takımları
Durum | Tüm Eurocup Birinci Takım | Kulüp Takımı | Tüm Eurocup İkinci Takımı | Kulüp Takımı |
---|---|---|---|---|
|
Nick Calathes | Lokomotif-Kuban | Walter Hodge | Stelmet Zielona Góra |
|
Malcolm Delaney | Budivelnyk Kiev | Chuck Eidson | BC UNICS Kazan |
|
Kostas Vasileiadis | Uxúe Bilbao Basket | Derrick Brown | Lokomotif-Kuban |
|
Justin Doellman | Valencia | Lamont Hamilton | Uxúe Bilbao Basket |
|
John Bryant | Ratiopharm Ulm | Loukas Mavrokefalides | BC Spartak Saint Petersburg |